YouTuber, který má na svém kanálu dva a půl milionů odběratelů, poprvé na pavouka narazil na výletě v lese, poblíž místa, kde žije. Tvora bez váhání vyfotil a vzápětí poslal jeho snímek arachnologovi Chomphuphuangovi, který pavouky studuje.

Zdroj: Youtube

Vědec si okamžitě myslel, že se jedná o zcela nový neobjevený druh tarantule, domněnky však musel podložit pádnými důkazy. Vydal se proto do terénu na průzkum a detailní studium pavouka. Když se badatelova slova potvrdila, byl tento nový druh tarantule pojmenován jako Taksinus bambus, na počest thajského krále Taksina Velikého z 18. století.

Jedinečný druh

Jde o naprostý unikát. „Tato zvířata jsou skutečně pozoruhodná! Jsou to vůbec první známé tarantule, které žijí výhradně v bambusu," napsal na svůj blog arachnolog Chomphuphuang.

Tisková zpráva vědců uvádí, že se Taksinus bambus zcela přizpůsobil životu v dutých stoncích rostliny. Sestrojil si v nich hedvábné trubkovité nory, které slouží jako vstup do hnízd. Tyto sofistikované chodbičky využívají tvorové i jako úkryt.

Díry do bambusových stonků však tito sklípkanovití nevytváří, v tomto ohledu jsou odkázáni na pomoc jiných zvířat, nejčastěji brouků a červů. Občas se také stane, že bambus praskne v důsledku změn vlhkosti, v cestě do útrob bambusu pak už živočichovi vůbec nic nebrání.

Bezpečný domov

Studie zveřejněná v časopise Zookeys uvádí, že hnízdo uvnitř bambusu pro tvora znamená mnoho výhod. Prostředí ve stoncích je vlhké a neměnné, což pavoukům pomáhá udržovat si stálou tělesnou teplotu. Toto je pro tarantule velmi důležité hlavně v momentech, kdy se zbavují své vnější kostry. Kluzký povrch bambusu také odrazuje predátory, takže jsou před nimi v bezpečí.

V reakci na tento objev vědci upozorňují, že neobjevené a nezdokumentované divoké zvěře může být v Thajsku ještě mnoho.

V roce 2006 zmátla chovatele v anglické Chester Zoo varanice komodská, které se díky partenogenezi podařilo odchovat několik mláďat tohoto největšího žijícího druhu ještěra.
Život si najde cestu. Za neposkvrněné početí u zvířat může partenogeneze

„Hlavním cílem naší mise v těchto lesích je záchrana biologické rozmanitosti a zvěře před vyhynutím. Prvním důležitým krokem je vždy informovat o nových objevech místní i širokou veřejnost. Poté se musí dbát na šetrné obhospodařování oblasti a maximální ochranu zvěře,“ řekl arachnolog pro CNN.

Osminohá lahůdka

Sklípkanovitých pavouků v jihovýchodní Asii rapidně ubývá, a to zejména ze dvou důvodů. S rozmachem turistického ruchu a potřebou ukojit ty nejroztodivnější turistické choutky, se jako specialita často podává grilovaná tarantule. Turistům chutná a navíc jsou na tuto kulinářskou specialitu nesmírně zvědaví. Nejčastěji se připravuje tak, že se nakládá do česneku a soli a pak se opéká na oleji.

Zdroj: Youtube

Druhým neméně vážným důvodem je masivní odlesňování, které ničí přirozené prostředí pavouka. Například v Kambodži se od 90. let plocha lesů snížila o dvacet procent.