Správa parku před časem nechala na vybrané lokality umístit tabulky s upozorněním, že se jedná o zimoviště netopýrů. Zájemce o průzkum suťových jeskyní nezastavilo ani to, že se nacházejí v národní přírodní rezervaci. V té je režim pohybu stejný jako v nejpřísněji chráněných územích národních parků, kde se lidé mohou pohybovat pouze po značených turistických stezkách.

Slepice - Ilustrační foto
Ptačí chřipka se může rozšířit i do Česka. Nebezpečí zvyšuje migrace

Všechny jeskyně v kaňonu přitom leží mimo tyto stezky. „K rozhodnutí umístit mříže přispěl i fakt, že správa parku na internetu opakovaně nacházela inzeráty zážitkových agentur, které do jeskyní v NPR Kaňon Labe nabízely výpravy,“ vysvětlil mluvčí správy národního parku Tomáš Salov.

Suťových jeskyní jsou jen v Labském kaňonu desítky. Vznikají zřícením skalních bloků, které po pádu vytváří uzavřené prostory. Dlouhé jsou od několika metrů až po desítky metrů, část z nich je kvůli náročnosti terénu běžně nepřístupná. Dostat se k nim je možné jen pomocí horolezeckého vybavení.

Žralok bílý - ilustrační foto.
Za zmizení bílých žraloků nemohou lovci, ale kosatky dravé, tvrdí experti

Suťové jeskyně v národní přírodní rezervaci nejsou obvyklým cílem návštěvníků, vstupování do nich je nebezpečné a v případě úrazu jsou rovněž velmi komplikované vyprošťovací záchranné akce. Přesto, že se vstupování do jeskyní týká úzkého okruhu lidí, má jejich jednání významný dopad na počet netopýrů, kteří přežijí zimu. Pokud se netopýři při vyrušení probudí z hibernace, spotřebují většinu energie a uhynou.

Ideální útočiště 

Velké kolonie netopýrů je možné najít na mnohých půdách nebo v podobném terénu, jako je ten v Labském kaňonu. Jedním z takových míst jsou například štoly po těžbě fluoritu na Sněžníku, kde nachází úkryt stovky netopýrů. Také tyto prostory jsou uzavřené mříží.

Skalní krajina Českého Švýcarska plná převisů a jeskyní je pro netopýry ideální. Čas od času se zde podaří dokonce objevit i druhy, které se zde dříve nevyskytovaly. Jedním z nich je i netopýr obrovský, který má téměř půlmetrové rozpětí křídel a na severu Čech se jej podařilo objevit loni.

Chovatelce Janě Jirmanové z Vysoké Srbské zadávili jednu ovci a další čtyři těžce poranili. Foto: Archiv LDVI
Útoky vlků stojí ročně miliony. Je to katastrofa, říkají chovatelé ovcí

Při pátrání po nových druzích použili odborníci moderní přístroje detekující ultrazvuk, který využívají právě netopýři. „Detektory byly umístěny v blízkosti řeky Labe, na vrcholcích pískovcových skal Labského kaňonu, ale i v samotném centru Děčína, neboť především netopýr jižní s oblibou vyhledává prostředí větších měst,“ vysvětlil Jakub Juda ze správy parku.