Příčinou nadváhy je konzumace příliš velkého množství energie oproti výdeji. Přebytečnou energii je ale obtížné kompenzovat, protože v bytě kočky tolik pohybu mít nemohou. Je tak třeba myslet na vhodnou stravu a také to, aby kočku netrápila nuda nebo stres. V tu chvíli často žebrají o jídlo.

Nadváhu u kočky poznáte i pouhým pohledem. V případě huňatějších jedinců se můžete pokusit kočce nahmatat žebra. Pokud se vám to kvůli tukovým polštářkům na těle nedaří, s největší pravděpodobností vaše kočka trpí nadváhou. Dalším symptomem je pohybová apatie a častější spánek.

Kastrace psa. Ilustrační snímek
Psi a kočky po kastraci potřebují speciální péči. Nutná je úprava jídelníčku

U kočky trpící problémy s váhou není dobré řešení nastolit striktní dietu a omezit krmivo. „Jejich metabolismus by se tím mohl nehezky rozhodit a mohl by nastat hyperglykemický šok. Při rychlé tukové změně navíc u kočky může dojít i k jaterní lipidóze – ztučnění jater, ta může při neléčení vést až ke smrti zvířete. Výrazněji snižovat váhu u koček je proto důležité pomalu a po poradě s veterinářem,“ radí odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek.

Vhodné je u kočky nejprve omezit pamlsky, případně je vyměnit za netučné sušené maso. „Na kvantitě jídla neubírejte spíše porce rozdělte na několik denních dávek – 3x až 4x denně. Krmivo by nemělo obsahovat vysoký obsah tuku, chemická dochucovadla, obiloviny či sóju. Vhodným řešením je přidat do stravy i probiotika, která pomohou s imunitou a dodají energii metabolismu. Rozhodně kočky nekrmte žádným lidským jídlem,“ doplnil Švihálek.

Až polovina koček chovaných doma trpí nadváhouAž polovina koček chovaných doma trpí nadváhouZdroj: Shutterstock

„Pokud má kočka například jen mírnou nadváhu tak můžete suché krmivo, které má více energie, nahradit kapsičkami – mokrým krmivem. To má díky většímu obsahu vody méně kalorií,“ dodal Švihálek.

Během dne zkuste kočku co nejvíce zabavit a zvýšit tak její energetický výdej. Pořiďte jí nové hračky, se kterými si pohraje a nebude pak tolik žádat pamlsky. Ideální podle odborníka je, když jsou kočky dvě. Mají pak větší tendence k pohybu a zvyšují si svůj energetický výdej, a tudíž se i zrychluje hubnutí.

Pokud se potvrdí závěry nové studie, kočky by v budoucnu mohly být využívány v kriminalistice. Jako svědci trestných činů
Vědci přišli u koček na další schopnost. Mohou pomoci odhalit vraha

Před jakýmikoliv velkými změnami v jídelníčku vezměte zvíře k veterináři, ten nejlépe poradí, jak zdravě postupovat a zda kočka hubnout skutečně potřebuje.

Nemoc jako spouštěč 

Spouštěčem nadváhy navíc mohou být také různé nemoci. Mezi ně patří Cushingův syndrom, což je onemocnění kůry nadledvin, Akromegalie – hormonální porucha zvětšením nebo nádorem hypofýzy, která pak produkuje více růstových hormonů, nebo snížená funkce štítné žlázy, která má vliv na funkci metabolismu, ale u koček je extrémně vzácná.

Kočku mohou také trápit bolesti kloubů a kvůli nim se nemusí chtít příliš hýbat. Vliv na váhu mohou mít také některé léky.