Obyvatelé Třebíče mohli v pátek od desáté hodny dopoledne až do čtvrté hodiny odpolední potkávat skupinky žáků, kteří jim nabízeli balící papírky na jejich použité žvýkačky. Cílem celé akce bylo upozornit na problém žvýkaček a jejich nalepování na veřejných místech.


„Každý rok se snažíme přijít s něčím novým. A tohle je problém, s kterým se setkal snad každý,“ řekl Jan Klempar, poslanec Studentského parlamentu města Třebíče a člen jedné ze „žvýkačkových“ hlídek.


Žáci zastavovali kolemjdoucí a ochotně jim podle obrázku, který je součástí každého balení papírků, vysvětlovali, jak se žvýkací gumou naložit.


„Lidé reagují různě, někteří si papírky od nás vezmou a poděkují. Jiní řeknou, že nemají zájem,“ podělila se o svoje zkušenosti Sára Prokešová z další hlídky.


„S negativní reakcí jsme se nesetkali. A to ani ráno, kdy jsme byli ve školách, ani teď v ulicích,“ doplnila ji Hana Klemparová. Právě ve školách je tento problém asi nejmarkantnější. A proto první kroky aktivistů směřovaly právě tam. Dalšími problémovými místy jsou pak lavičky a zastávky, ale i přímo autobusy.


Akce Antivandal


Souběžně s Nepřilep se! Proběhla i druhá plánovaná akce, která nesla název Antivandal. „Jejím smyslem bylo zmapovat a vyfotit ve městě místa poničená vandaly a sprejery,“ vysvětlila Iveta Ondráčková, koordinátorka Zdravého města.


Do města s fotoaparáty vyrazili zbylí členové studentského parlamentu, aby našli a zachytili výsledky řádění vandalů.


„V terénu máme asi dvacet poslanců školního parlamentu, kteří poškozená místa mapují,“ dodal Jan Klempar.


„Tyto podklady předají do rukou strážníků městské policie, kteří na základě těchto informací zvýší pravidelné kontroly v konkrétních lokalitách,“ popsala spolupráci mluvčí Městské policie v Třebíči Lucie Molčanová.