Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvony čeká dlouhá cesta k opravě. Zamíří až k Přerovu

Moravské Budějovice - Zvony patří mezi nejspolehlivější oznamovatele nejen katastrof, ale i běžného času. Je tomu tak i v Moravských Budějovicích. Dva zvony ve věži kostela svatého Jiljí, v blízkosti náměstí Míru, však už delší dobu volají po rekonstrukci.

9.2.2015
SDÍLEJ:

Zvony ve věži kostela sv. Jiljí čeká cesta nejen dolů na zem, ale také více jak 150 kilometrů ke zvonařům.Foto: Deník/ Kamil Černý

Budějovická farnost, která zvony vlastní, se pro jejich opravu rozhodla již před třemi lety. Nechala si vypracovat předběžnou kalkulaci. Její výpočet se zastavil na hodnotě vyšší jak 300 tisíc korun. Necelými dvěma třetinami přispěje Nadace Čez, zbývající část by měly pokrýt dary. Město proto vyhlásilo veřejnou sbírku. „Jedna kasička je na radnici, druhá v kostele. Kolik v nich průběžně je nevím, otevřou se až na konci února," řekl moravskobudějovický farář Pavel Krejčí.

Speciální účet

Kromě toho mohou lidé přispívat i na speciální bankovní účet. Celkem bude třeba sehnat přes 100 tisíc korun. „Rekonstrukce bude spočívat v demontáži srdcí, upevňovacích třmenů a železných závěsů zvonů. Dále se musí demontovat z horizontálních trámů zvonové stolice vložená pouzdra, upravit zádlaby a do nich vložit dubové vložky pod ložisková tělesa," popisoval člen zdejší farní rady František Vlk.

Mimo to bude podle něj nutné nechat vyrobit nové okované dubové hlavy s hřídelí, kované nosné upevňovací třmeny pro uchycení zvonů k těmto hlavám. Zvony také budou potřebovat zcela nová srdce. „Ty jsou lidově řečeno vymlácená," poznamenal farář Pavel Krejčí.

Zvony zatím fungují, jejich technický stav ale není ideální. Dalším používáním by navíc hrozilo, že poškození ještě naroste. „Pracovat se bude muset i na elektroinstalaci," připomněl budějovický farář.

Oba zvony pocházejí z třicátých let 16. století. Menší váží 370 kilogramů, ten druhý sedmnáct metrických centů. Do kostelní věže zamířily jen krátce poté, co město postihl velký požár, který neušetřil ani kostel a její zvonové vybavení.

Ve spáleništi se našel pouze malý zvonek, který vyprovázel duše zemřelých na věčnost. „Zvonu umíráčku se při pádu z hořící věže urazila záchytná ucha a na jeho boku se vytvořil viditelný šrám," řekl František Vlk. „Zvonek nese vročení 1529 a od března 2008 je součástí expozice Muzea řemesel v Moravských Budějovicích," doplnil.

Téměř půl tisíciletí

Po téměř pěti stech letech čekají zvony na kompletní opravu. Pokud se na ní podaří sehnat potřebnou sumu peněz, měly by podle faráře Pavla Krejčího zamířit do zvonařské dílny vzdálené od Budějovic přes 150 kilometrů. „Sundávání z věže nebude jednoduché, ale pravděpodobně nám nebude zbývat nic jiného," dodal.

O ošetření zvonů by se měli postarat zvonaři z Brodku u Přerova. Kdy k sejmutí zvonů z kostelní věže a jejich převozu dojde, není jasné. Ani to, jak dlouho budou Budějovice bez zvonů. „Moudřejší budeme, až se na konci února otevřou kasičky," řekl budějovický farář.

Do té doby budou zvony běžně oznamovat čas i případné katastrofy. Jejich rekonstrukce by mohla začít již v letošním roce. Po návratu z Brodku u Přerova se oba zvony mohou těšit na nové lineární motory, které budou mít za úkol je při jejich činnosti co možná nejvíce šetřit.

Autor: Kamil Černý

9.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení