O zvířata se stará občanské sdružení s názvem Zookontakt Rebeka. „Zvířetník byl v nemocnici od roku 1943, patří sem,“ hájí se Miloslav Sláma. „Chodí sem i mateřské školky, lama byla v Tříkrálovém průvodu,“ vyjmenoval některá pozitiva ošetřovatel zvířat a vedoucí zookoutku. Za snahou o odsun z areálu zdravotnického zařízení vidí nezájem a neochotu odpovědných osob.


„Šla jsem se provětrat, tak jsem se zašla podívat i na zvířata. Jsou roztomilá, ale asi by ten zvířetník měl opravdu být někde bokem,“ konstatovala jedna z pacientek. V modrém županu a pantoflích stála u plotu jen pár desítek centimetrů od statné lamy.


„Zvířetník původně patřil k laboratořím, ale ne s tolika zvířaty. Krev, která se odebírala ovcím, sloužila jako materiál pro laboratorní vyšetření. Z ekonomických důvodů a kvůli řadě předpisů jsme začali krev nakupovat,“ vysvětlil historii technický náměstek nemocnice František Kalina.


Zoo v nemocnici?


„Došlo k tomu, že pan Sláma si jako bývalý zaměstnanec zvířetník najal. Pak se rapidně zvětšil počet zvířat,“ popsal Kalina počátek současných problémů. Dnes jsou totiž za plotem k vidění daňci, lamy, koně, osli, kozy, ovce, pštrosi, pávi a slepice.


„Něco podobného do nemocnice nepatří z hlediska epidemiologického, hygienického, pohody a klidu pro pacienty i personál, z hlediska vnímání nemocnice veřejností jako čistého provozu bez zbytečných rizik,“ sdělila Jitka Svatošová, mluvčí krajského úřadu, který je zřizovatelem nemocnice.


Jednání se zadrhla, nastoupil soud


„Asi dvakrát jsme se pokusili dát řádným způsobem výpověď smlouvy v souladu s výpovědními lhůtami. Pak došlo k dohodě ředitele Mayera a pana Slámy na jiném termínu než ve smlouvě, ale ten se také nedodržel. Nemocnice už nenašla další řešení, jak to sama zvládnout, tak jsme požádali svého zřizovatele, kraj, aby nám v této věci pomohl,“ popsal náměstek Kalina vývoj jednání.


Krajský úřad kraje Vysočina se obrátil na soud, který nařídil vyklizení areálu. Pozemek i objekt musí Zookontakt Rebeka uvolnit do 15. října.