„Je důležité zvážit, jestli má člověk vůbec čas a chuť se o zvíře starat. Pak se často stává, že nám ho do obchodu po pár dnech vracejí s výmluvami na stěhování nebo alergii,“ upozornila Dana Kočí z třebíčského zverimexu.

Důležitá je také otázka, jestli chce rodina zvíře, se kterým si bude moci pořád hrát a které bude vyžadovat jejich pozornost nebo stačí, když se občas pomazlí. Děti navíc péče o zvíře omrzí velmi brzy a starost zůstává na rodičích.

„Už dlouhodobě jsou nejprodávanější křečci, morčata a z ptáků andulky. V poslední době mají lidé stále více v oblibě i zakrslé králíky,“ popsala nejprodávanější druhy domácích zvířat Kočí.

Při pořizování malého hlodavce zaplatí jeho budoucí páníček okolo dvanácti set korun jen za základní věci jako je klec, podestýlka, krmivo a vybavení klece.

Hlodavec vyjde v poměru k jiným mazlíčkům nejlevněji. Například rybičky, které nejsou příliš náročné na čas chovatele, potřebují drahou akvarijní techniku. Stejně je tomu i u plazů. Jen samotné terárium přijde majitele až na tři tisíce korun.

Nejoblíbenějším domácím zvířetem je bezesporu pes. Jeho výchova je náročná jak na čas, tak na peníze. Pejsek potřebuje mimo jiné roční známku a očkování proti vzteklině nebo klíšťatům. Jeho majitel musí navíc odvádět poplatek městu nebo obci.

„Naše čivava nás měsíčně vyjde asi na tisíc korun. K ní chováme ještě osmáka degu, který je poměrně nenáročný a za měsíc spotřebuje asi jen sto padesát korun,“ řekla majitelka dvou domácích mazlíčků Petra Potůčková.

Vydané peníze ale zvíře svému majiteli plně vynahradí oddaností a zábavou, kterou si s ním především děti užijí. „Pejsek nás ročně vyjde zhruba na deset tisíc. Na penězích ale v tomhle případě nezáleží. Je to často jediný přítel, který mi nijak neodporuje a stojí při mně za každé situace,“ vysvětlila otázku financí majitelka cairn teriéra Aneta Hladíková.

Pokud ale chovatel chce, aby zvíře bylo alespoň trošku ochočené a vychované, musí jeho výchově věnovat dostatek času.

Náročné na čas je prakticky každé zvíře. „Je nutné pravidelně čistit akvárium nebo klec, utírat z ní prach a měnit potravu a vodu. Většina zvířat navíc vyžaduje denně alespoň minimální pozornost,“ řekla Kočí.

Naopak méně náročné jsou rybičky, které jsou vhodné i pro alergiky. I ty ale potřebují každodenní krmení. Zvíře je tedy pro majitele vždy velkou zodpovědností.

KATEŘINA DLABAČOVÁ