"Sponzory zvířat byli jednotlivci, ale i školy, podniky a politické strany. Počet adopcí se během loňska zvýšil o desítku," sdělila mluvčí zoo Kateřina Kosová.

"Hodně žádaná jsou návštěvníky oblíbená zvířata, která nejsou finančně moc náročná. Populární jsou malí savci, například surikaty," popsala situaci mluvčí. Mezi druhy, které nemají nouzi o sponzory, je i mýval severní, výreček malý, ježek ušatý a koza kamerunská. Adoptivní rodiče našly dokonce dvě dravé piraně. Adopce si našla své místo mezi dárky dětem, ale i šéfům a novomanželům. Jeden mladý pár našel mezi svatebními dary adopci labutě černé, což potvrzovalo jejich jméno na tabulce u expozice.

Sponzoři si vybírají zvířata podle sympatií v seznamu umístěném na webových stránkách zahrady. Adopce trvá rok, z peněz se hradí náklady spojené s chovem zvířete. Sponzorský příspěvek se pohybuje od 1000 korun, které stačí například na chov užovky červené, korálovek a rosniček, po 20.000 korun. Nejdražší sponzoring se týká náročného chovu šelem - tygra sumaterského, levhartů a medvěda malajského. Třeba medvěda se ujal kraj Vysočina. Stálým hostům jedné pivnice učaroval chřestýš.

Jihlavská zoo chová přes 150 druhů exotických zvířat, specializuje se na kočkovité šelmy, opice a plazy. Popularita symbolické adopce stoupala hlavně zkraje minulého desetiletí. V roce 2000 poslali adoptivní rodiče vybraným zvířatům 220.000 korun, během dalších dvou let se jejich příspěvky skoro zdvojnásobily. Předloni dostala zoo přibližně 492 000 korun.