Společně s policisty, s doporučením veterinární správy a s rozhodnutím Městského úřadu v Náměšti si tam pro malého dlouhosrstého křížence přijeli ve středu pracovníci Ligy na ochranu zvířat. „Pejsek byl na metrovém řetězu, který byl přitlučen k trámu. V době kontroly neměl vodu ani krmení," popisoval předseda ligy Petr Ondráček.
Kromě toho jej na dvorku čekaly odpadky a nepořádek. Dostat se dovnitř a k pejskovi byl problém. Majitelé domku, matka se synem tak čelí podezření z týrání zvířat.
Zatímco pes se během několika dní v třebíčském útulku zotavuje, starousedlíkům ze Sudic, kteří žijí ve velmi špatných podmínkách, zůstává pomoc vzdálená. „Ani to jinak nejde, protože když za nimi kvůli něčemu jdete, tak na vás začnou pokřikovat. Když nemají zájem sami, tak je to těžké," řekl starosta obce Jaroslav Doležal.
Dvorek zarovnaný odpadky trápí prý hlavně sousedy. Situace je v takových případech neřešitelná i podle psychologů „Život na odpadcích pro ně není problém, ale norma. A také se upřímně diví tomu, že to vadí ostatním," poznamenala třebíčská psycholožka Jaruška Kocmánková.
Hromadění věcí se podle ní může týkat nejen odpadků, ale také zvířat. I takovým případem z Pozďátek se zabývali v závěru loňského roku pracovníci Ligy na ochranu zvířat. Dva bratři tam v otřesných podmínkách drželi asi 80 psů a hospodářská zvířata. Nyní je aktuální další případ. Dvaapadesátiletá žena žije v Čechočovicích v malém přívěsu. Chová asi 17 psů. „Takovým lidem mohou zvířata nahrazovat rodinu, brzy se to ale může zvrtnout v nekontrolované křížení. Pomoc je potom nutná," mínila Kocmánková. Pracovníci ligy už odebrali tři štěňata. Případem se dál zabývá i veterinární správa. Výsledkem by mohlo být i zabavení psů. „Krajní varianta je zákaz chovu. My té paní nechceme ubližovat, jednání s ní je ale čím dál horší. Dokonce nám řekla, že když jí psy sebereme, pořídí si další," podotkl Ondráček.
Podle psycholožky jde o běžnou reakci. „Většinou se postupuje tak, že se ponechají dva nebo tři. Je ale jasné, že takoví lidé to nejsou schopni ukorigovat, takže je důležitá kontrola a případně další zásahy," řekla.
Psychologická pomoc takovým lidem je podle ní prakticky vyloučená. „Oni nemají pocit, že se ta zvířata trápí. Mohou to být lidé duševně nemocní nebo mentálně zaostalí. Pokud nechtějí sami, pomoc neexistuje," dodala Jaruška Kocmánková.
Úřad práce se o to v případě osamělé ženy z Čechočovic pokoušel opakovaně a vždy neúspěšně. „Několikrát jsme jí poskytli dávku mimořádné okamžité pomoci na zakoupení základního vybavení. Nabídku sociálních pracovníků k zajištění bydlení v některých z ubytoven v Třebíči odmítla v souvislosti s péčí o své psy," řekla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.