„Zvěř má letos hodně podkožního tuku, vypadá to, pokud bychom vzali tento fakt v potaz, že bude zima krutá. Ale na tohle by spíš měl odpovídat meteorolog,“ odvětil s úsměvem Josef Venhoda, jednatel okresního mysliveckého spolku Třebíč, jenž patří pod Českomoravskou mysliveckou jednotu.
Myslivci na Třebíčsku už v září začali přikrmovat a přilepšovat zvěři před tím, než nastanou mrazy.


Krmení zvířat už začalo


„Krmíme vlastně od září do dubna, a to především ovsem, kukuřicí, ječmenem, kaštany a senem. Je to hodně dřiny a za naše peníze. Lovit se může jen měsíc,“ podotkl Venhoda.


Lovecká sezona začne v listopadu. Na Třebíčsku je registrovaných 2150 myslivců. „Jednotlivá myslivecká sdružení si hony plánují podle toho, kolik je kde zvěře. A není to letos nijak slavné, odlov bude minimální,“ upozornil Josef Venhoda.


Podle jeho slov byla loňská zima poměrně tuhá, jaro taky bylo co do počasí problematické, to všechno s početními stavy zahýbalo.


„Zemědělci v našem regionu pěstují na minimu ploch jetel a lucerku, což by byl ideální terén pro lov, a tak máme možnosti o to omezenější,“ dodal.
Hony na bažanty nejsou už vůbec, protože tito opeřenci ze zdejší volné přírody téměř vymizeli. Loví je už pouze ta sdružení, která je chovají ve svých bažantnicích.


Na hony si posvítí policisté


„Problémů je teď hodně. Zajíce třeba likviduje škodná jako lišky nebo káňata. Srnčí se loví špatně, protože pole jsou oseta vysokým obilím, řepkou nebo kukuřicí, kam zvířata zaběhnou. Hodně jich zahyne díky tomu, že je přejede zemědělská technika. Černá zvěř zase přes zimu rozrývá pole, zemědělcům vznikají veliké škody. Máme to teď my myslivci hodně složité,“ posteskl si Venhoda.


Na letošní loveckou sezonu si posvítí, stejně jako v minulých letech, policisté. „Budeme si zjišťovat místa honů a nepravidelně kontrolovat,“ konstatovala třebíčská mluvčí republikové policie Marcela Lavická.