Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zůstává stále mezi námi, vzpomíná Třebíčsko

Třebíčsko - Na Třebíčsko zavítal Václav Havel v polovině 90. let minulého století. Šlo tehdy o oficiální návštěvu letecké základny u Náměště nad Oslavou, Jaderné elektrárny v Dukovanech a Třebíče.

19.12.2011
SDÍLEJ:

V únoru 1995 prezident Václav Havel navštívil Třebíčsko. Zavítal mimo jiné na vojenské letiště v Náměšti nad Oslavou.Foto: Jiří Sucharda

Prezidentská návštěva nezůstala zaznamenána jen v kronikách a na několika fotografiích. Zůstává i v srdcích těch, kteří se s Václavem Havlem osobně setkali. Havlova cesta na Třebíčsko měla hned několik prvenství. V jistém ohledu se jednalo o návrat do známých míst. „První setkání s prezidentem Václavem Havlem je pro mne nezapomenutelným zážitkem,“ vzpomíná starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka. „Bylo to na začátku devadesátých let, kdy došlo k rozpadu federace. Já byl teprve několik měsíců ve funkci starosty a hned prezidentská návštěva. Měl jsem tehdy příležitost strávit s touto osobností, které si mimořádně vážím, pětačtyřicet minut v příjemném rozhovoru v salónku letecké základny. Dost mě svazoval respekt, ani nevíte jak. Zvlášť, když jsem věděl, čím si prošel a co všechno prožil. Ale ukázalo se, že jde o naprosto normálního člověka. Mluvil jsem s ním o běžných věcech i o komunální politice a každodenních starostech,“ řekl starosta Měrka.

Malou perličku přidal na závěr. „Když jsem mu předával drobné dárky na památku jeho návštěvy Náměště nad Oslavou, řekl mi tehdy Václav Havel, že vlastně Náměšť zná. Že sem jako malý chlapec jezdíval na léto. Nedalo mi to, a snažil jsem se to místo vypátrat. Nakonec jsem zjistil, že by se mohlo jednat o Okarec,“ dodal Měrka.

První prezident

Václav Havel měl tehdy v únoru 1995 hodně nabitý program. Po letišti a Náměšti jej čekala jaderná elektrárna. „Václav Havel byl první prezident v historii, který dukovanskou elektrárnu navštívil,“ řekl mluvčí Dukovan Petr Spilka. „Je to člověk, kterého si nesmírně vážím. Vím, že to vypadá poněkud divně, když používám přítomný čas, ale pro mě se na tomto faktu nic nemění, i když už není mezi námi,“ řekl mluvčí Petr Spilka.

Na návštěvu prvního porevolučního prezidenta mají v elektrárně kromě fotografií vzpomínku v podobě zápisu v pamětní knize. Kromě podpisu tam nechybí ani všudypřítomné srdíčko.

Žádné oficiality

„Návštěvu Václava Havla předcházel poněkud podivný telefonát z prezidentské kanceláře,“ vzpomíná na příjezd hlavy státu tehdejší a současný starosta Třebíče Pavel Heřman. „V něm jsem se dozvěděl, že nás poctí svou návštěvou Václav Havel, ale že si nepřeje žádné oficiality. Doslova nám pořádání jakéhokoliv mítinku zakázali,“ zavzpomínal Heřman. „Pak, když se lidé dozvěděli, že je ve městě, málem ho před Malovaným domem ušlapali, tolik jich přišlo. Dost se to tehdy propíralo, jak to, že nebylo připraveno ozvučení a tak dále, ale my jen plnili přání hlavy státu. Myslím, že právě tohle vystihuje osobnost Václava Havla. Skromný člověk, který neměl rád oficiality. Pro mne byl a zůstane velkou mravní autoritou. Jeho odchod považuji za velkou ztrátu pro všechny demokratické státy. Vzpomínám si na cestu do Venezuely, kam jsem odletěl coby senátor. Pamatuji si na setkání s obyčejnou Venezuelankou, která, když se dozvěděla odkud jsme, doslova z rukávu začala sypat vše o Václavu Havlovi. Řekla mi tehdy, že ve svém životě milovala pouze dva muže: Simóna Bolívara a právě našeho Václava Havla. Tehdy jsem si uvědomil, jak moc si ho ve světě lidé váží. Nikdy neměl manýry papalášů a nebyl nabubřelý. Pro mně zůstane mravní autoritou,“ uzavřel Pavel Heřman.

Václav Havel byl a zůstal obyčejným člověkem, který vykonal neobyčejné činy. Všichni, kteří chtějí neformálně zavzpomínat na Václava Havla a zapálit svíčku, jsou zváni a vítáni v pondělí v 17 hodin u sousoší Cyrila a Metoděje na Karlově náměstí.

Autor: Lenka Novotná

19.12.2011
SDÍLEJ:
Výstava v Zahrádkářském domě ve Švabinského ulici.
22

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Ve volebním obvodu Vladislav může k volební urně přijít 756 oprávněných voličů.
5

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Třebíč - Autorské čtení, vyprávění cestovatelů, tvoření s dětmi a drakiáda. Takové jsou tipy Denku na nadcházející víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení