Na dotace vaše ministerstvo vyčlenilo sto milionů korun. Bude to stačit?
Uvidíme, jaký bude zájem. Sám jsem zvědav. Máme podobný program pro dětské praktiky, tam nabízíme až 500 tisíc korun. Žádostí přišlo za poslední dva roky asi dvacet. Je tedy otázka, zda je sto milionů korun hodně, nebo málo. Pokud by byl zájem větší, můžeme limit rozšířit.

Zubaři mohou dostat až 240 tisíc korun ročně. Dostanou všichni žadatelé částku v plné výši?
Pokud splní podmínky, pak ano. Hlavní podmínkou je, že musí ošetřovat pacienty takzvaně na pojišťovnu. Dnes nemáme problém s počtem zubařů celkově, máme jich na počet obyvatel relativně hodně. Problém je, že jsou koncentrováni ve větších městech a nechtějí brát pacienty na pojišťovnu. To chceme změnit. Další podmínkou je, že musí brát dětské pacienty.

Ve spolupráci se stomatologickou komorou jste vytipovali lokality, kde je problém největší. Jak často budete seznam lokalit aktualizovat?
Pravidelně. Budeme ho vyhodnocovat kontinuálně.

Nedostatek zubařů není jediný problém. I praktičtí lékaři jsou na mnoha místech v důchodovém věku a mladí lékaři se na venkov nehrnou. Máte dotační program i pro ně?
Ten už existuje, pro praktické lékaře pro děti a dorost. Problém nedostupnosti zdravotnické péče v odlehlejších lokalitách je bohužel poměrně velký a není to jen otázka peněz. Je to o celkové infrastruktuře, o vylidňování venkova, o zázemí a školy pro děti lékařů. Musí se zapojit i kraje a obce. Snažit se musí i zdravotní pojišťovny, na ně také apelujeme, aby například dávaly lékařům v odlehlých oblastech vyšší úhrady. Opatření je celá řada, stále je to ale na svobodném rozhodnutí lékaře. Neexistují žádné umístěnky, asi by to ani nebylo vhodné.

Ilustrační foto.
Zubaře do odlehlých oblastí mají nalákat dotace