Svá slova dokládá na příkladu Jihlavy. „Tam jeden zubař náhle zemřel, dva šli do důchodu a nyní nastal obrovský problém, lidé nemohou sehnat nového lékaře.“


O číslech v regionu má dokonalý přehled, ještě nedávno dělal předsedu Oblastní stomatologické komory v Třebíči.


Někteří nové pacienty berou


„Na Třebíčsku je 78 zubařů. Z nich se dva – Štěpánek v Třebíči a Louda v Moravských Budějovicích - věnují stomatochirurgii. Máme tu parodontologa a tři specialisty na rovnátka,“ upřesnil. V okrese Třebíč naštěstí ordinují noví mladí zubaři.


„Slyšela jsem, že mladý Denk bere celé rodiny,“ podotkla Třebíčanka Růžena Vernerová. Deník vyzkoušel, zda je to pravda.


Karel Denk vykonává rok a půl praxi v Třebíči Borovině. Na telefonický dotaz, zda by vzal i malé dítě, odpověděl: „Ano, nové pacienty beru. Celé rodiny i s malými dětmi. Velký důraz kladu na dokonalou prevenci. Tvrdím, že za většinou obtíží jsou nesprávné návyky v čištění zubů. Na všechny obvyklé otázky pak odpovídám na svých webových stránkách, snažím se, aby byly srozumitelné,“ sdělil mladý lékař.


Stomatolog Jaromír Louda mladší z Moravských Budějovic pomalu přebírá žezlo po otci. Deníku na dotaz, zda i on zvětšuje kartotéku pacientů, odpověděl: „Nové pacienty nabírám, od počátku příštího roku rozšiřuji své služby o stomatochirurgii a parodontologii. Při důkladném vstupním pohovoru vysvětluji celý systém plateb, co je na pojišťovnu a co hotově, plus jaké možnosti v mé ordinaci mají,“ informoval.


Názory si lidé vyměňují na webu


Relativní dostatek zubařů v regionu je pro lidi dobrý i v tom, že si mohou vybírat, ke komu půjdou. Zajímavým zdrojem informací je webová adresa www.znamylekar.cz. Stačí vyplnit příslušné kolonky a poznatky pacientů o jednotlivých lékařích se jen sypou.


Byť jde o zcela subjektivní názory, hrubý obrázek o kvalitě poskytované zdravotní péče si čtenář udělá.
Na celé Vysočině žije 515 tisíc obyvatel. Stomatologickou praxi v kraji vykonává 293 lékařů.