Nový zubař by teď mohl od státu dostat dotaci na mzdu sestry, dentální hygienistky nebo zubní instrumentářky. Maximálně 240 tisíc korun za rok. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo dotační program pro zubní lékaře v odlehlých oblastech v pondělí. Jemničtí si mezitím pomohli sami.

„Jednáme se studentkou posledního ročníku lékařské fakulty, že k nám po dokončení studia nastoupí. Je to na dobré cestě,“ řekl starosta Jemnice Miloslav Nevěčný. Už předtím se radní rozhodli, že zájemce budou motivovat vlastním příspěvkem z městské pokladny. Novému zubaři dají 600 tisíc korun, víc než stát. „Peníze dostane po splnění určitých podmínek jednorázově. Použít je může na cokoli,“ zmínil starosta.

Kantorův kříž v Domamili požehnal farář Alois Pernička.
OBRAZEM: Kantorův kříž znovu stojí. Lidé z Domamili jej nechali opravit

Jednou z podmínek je smlouva na provozování lékařské péče po dobu nejméně pěti let. Stejnou podmínku má dotace z ministerstva zdravotnictví, k tomu navíc požadavek na ordinování pětkrát v týdnu a pevně stanovený počet dětských pacientů.

„Nedostupnost zubní péče není pouze otázkou geografického rozmístění, ale spočívá také v tom, že stomatologové neberou pojištěnce. Z toho důvodu jsme do podmínek udělení dotace dali požadavek, aby do tří let přijali minimálně 1500 pojištěnců,“ podotkl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na Vysočině by mělo vedle Jemnicka na ministerskou dotaci nárok také Moravskobudějovicko, Humpolecko, Pelhřimovsko a Žďársko, tedy místa, kde je zubařů nejméně. Ministerstvo zdravotnictví na dotace pro zubní lékaře vyčlenilo sto milionů korun, pobírat je mohou po dobu nejvýše pěti let.

Cílem je podle ministra Adama Vojtěcha motivovat zubní lékaře ke zřízení praxí i v méně atraktivních oblastech. Starosta Nevěčný je ale k ministerskému záměru skeptický. Jak řekl, pokud někdo nemá k danému regionu vztah, bude z města odcházet těžko. A netýká se to pouze zubařů. „I praktičtí lékaři už jsou v důchodovém věku. Náhrada za ně není,“ připomněl starosta.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Zubařů není málo, jenže na venkov nechtějí. Ministerstvo to chce změnit