Bono Publico chce po Třebíči polovinu nákladů třeba za zbytečně vypracované projekty opravy zámků v Třebíči a Budišově. Soudní znalec vyčíslil ztrátu na 2 101 540 korun. „Měli by uhradit polovinu nákladů, bez vytáček,“ myslí si předseda správní rady Bono Publico Milan Boček.


To ale Třebíč odmítá. Podle místostarosty Jana Karase může být podíl Třebíče nejvýše 27 procentní, protože stejným procentem se měla podílet i na konečné dotaci na opravu památek. To znamená, že město by společnosti zaplatilo 230 050 korun. S návrhem souhlasí i zastupitelé města. Ne tak Bono Publico.


„To je pro nás naprosto nepřijatelné,“ odmítá Boček. Při uzavírání partnerství se podle něj o celkové výši dotace a podílu měst nic konkrétního nevědělo.


K podpisu nedojde


Místostarosta Karas oproti tomu oponuje, že nabídka Třebíče je férová. „Dohoda byla taková, že projektové dokumentace si každý zpracuje svou vlastní část a na společných nákladech se budou oba subjekty podílet tím procentem, jakým se měly podílet na celkové dotaci,“ tvrdí.


Třebíč už také připravila písemnou dohodu o narovnání. Bono Publico má jejím podpisem zavázat, že zaplacením dvousettisícové částky budou veškeré závazky a pohledávky vyrovnány a společnost už po městě Třebíči nebude požadovat žádné další plnění.


K podpisu ale podle všeho nedojde. Členové správní rady společnosti Bono Publico se radí s právníky a chtějí Třebíč vyzvat k dalšímu jednání. Avšak i když k němu dojde, Třebíč ze svých pozic pravděpodobně neustoupí. „Ze svého pohledu považuji naše stanovisko za konečné a neměnné,“ vzkazuje Karas.


Bono Publico jako poslední krok zvažuje soudní spor. „Pokud se nedohodneme, nic jiného nám nezbývá,“ potvrdil předseda správní rady Boček.

V pravo nahoře si přečtěte další články ke kauze Budišov.