Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ztracený vzácný portrét malého šlechtice se našel v Třebíči

Třebíč - Odborníci ve fondech Muzea Vysočiny Třebíč znovuobjevili a restaurovali vzácný obraz Švýcara Arnolda Böcklina, předního evropského malíře 19. století. Portrét malého šlechtice z rodu Salm-Reifferscheidt se v polovině prosince stane ozdobou výstavy Aristokracie vkusu v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně.

5.12.2016
SDÍLEJ:

Portrét malého šlechtice z rodu Salm-Reifferscheidt se v polovině prosince stane ozdobou výstavy Aristokracie vkusu v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně. Na snímku před obrazem je restaurátor Igor Fogaš.Foto: ČTK/ Jan Tomandl

Objev přímo souvisí s přípravou expozice věnované sběratelské a mecenášské činnosti šlechty, zejména Salmů. Pátrání kurátora Petra Tomáška z Moravské galerie se šťastně časově potkalo s inventarizací třebíčských výtvarných sbírek.

„Jde pravděpodobně o jediný Böcklinův obraz na našem území," řekl Tomášek. Obraz pokládal za ztracený, objev označil za splněný sen.

Osmiletý šlechtic z rodu Salm-Reifferscheidt, jak jej zachytil přední evropský malíř 19. století Arnold Böcklin. Obraz před restaurováním.Obraz zaujme zářivou barevností

„Obraz zaujme jasnou, zářivou barevností, která je výrazem Böcklinovy fascinace antickými pompejskými malbami. Patří k nejlepším příkladům jeho portrétní tvorby a zaslouženě by mu patřilo důležité místo v celkovém autorově díle, kdyby nebyl odborníkům donedávna známý jen ze sto let starých černobílých reprodukcí," uvedl Tomášek.

Dílo pochází z roku 1879. Do konce druhé světové války bylo v majetku potomků portrétovaného šlechtice na zámku Budkov na Třebíčsku. Po jeho znárodnění se obraz dostal do sbírek muzea v Moravských Budějovicích, kde unikal pozornosti. Později se ocitl ve správě Muzea Vysočiny Třebíč. Podle kurátorky třebíčského muzea Lucie Pálkové existovalo povědomí o tom, že obraz v Moravských Budějovicích byl anebo stále je. Nedařilo se jej však fyzicky objevit, pomohla až kompletní revize výtvarných sbírek spadajících pod Muzeum Vysočiny Třebíč.

V depozitáři už neskončí. Muzeum chce obraz vystavit v Třebíči při nejbližší obměně stálé expozice.

Po identifikaci díla následoval restaurátorský zákrok. „Na základě výsledků sondáže čištění, snímání přemaleb a sekundárního laku následovalo mechanické a chemické vyčištění malby i zadní strany obrazu, podlepení poškozeného štítku s nápisem, slepení praskliny dřevěné desky vlevo dole, odstranění rušivých přemaleb a úprava hrubě modelovaných tmelů," řekl restaurátor Igor Fogaš. Na obrazu našel i Böcklinovy otisky prstů.

Před vysokou zdí porostlou růžemi

Teprve osmiletého šlechtice zachytil Böcklin před vysokou kamennou zdí porostlou planými růžemi. V jedné ruce drží jezdecký bičík, druhou má zastrčenou v kapse a dívá se upřeně a trochu tajemně na diváka.

Böcklinův obraz bude stěžejním, ale zdaleka ne jediným exponátem výstavy Aristokracie vkusu. Jejím cílem je představit uměleckou kolekci, kterou Salmové shromažďovali zejména v Rájci nad Svitavou a dnes ji spravuje Národní památkový ústav a zčásti Moravská galerie.

Sbírka je unikátní nejen svým rozsahem a uměleckou hodnotou, ale také tím, že se k ní zachovalo mnoho doprovodných dokumentů a archivního materiálu. Díky tomu lze sledovat, jak sbírka narůstala, s kým rodina udržovala pravidelné kontakty, koho z umělců v různých dobách podporovala.

Autor: ČTK

5.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Třebíči lidé zájem o volby měli. Například do volebního okrsku číslo 18 voliči v sobotu přicházeli stejným tempem jako v pátek, kdy odvolilo 43 procent oprávněných voličů.
3

V Třebíči zájem o volby trvá

Výstava v Zahrádkářském domě ve Švabinského ulici.
22

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení