Už dnes se mohlo řidičům, kteří jezdí mezi Jihlavou a Třebíčí, výrazně ulevit. Měl být zprůjezdněn tah silnice druhé třídy II/405 u Příseky, místní části Brtnice.

Práce na obchvatu Příseky za úplného uzavření silnice však budou ještě pokračovat.

Podle původního plánu byla uzavírka povolena do konce srpna. Firma Colas CZ ovšem v půli srpna požádala jihlavský magistrát o prodloužení uzavírky s odůvodněním, že se změnila geologie podloží.

Podle vyjádření Kraje Vysočina, který je investorem stavby, bude úplná uzavírka platit ještě do 13. září. „Důvodem je nutnost doplnění zabezpečení skalních svahů, které nebylo v původním projektu předpokládáno," odůvodnila průtahy mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Práce na obchvatu budou do 13. září probíhat za úplného uzavření silnice včetně napojení na Příseku tak, jak tomu bylo dosud. „Od 14. září předpokládáme zprovoznění, pak by probíhaly dokončovací práce za provozu," dodala Svatošová.

V Brtnici o prodloužení uzavírky lidi informovali. „Máme informaci na našich webových stránkách, na úřední desce a vím, že někteří lidé na úřad kvůli tomu také volali," potvrdila starostka Brtnice Miroslava Švaříčková.

Původně chtělo město vyjednat s krajem otevření silnice už na poslední srpnový víkend. „Měli jsme tu pouť s morovým průvodem, takže jsme před časem chtěli, aby byla silnice zprůjezdněna už dřív. Ale při tom jsme se dozvěděli, že bude nutné uzavírku ještě prodloužit," uvedla starostka Švaříčková, která se chystá v příštích dnech na stavbu osobně podívat. Tři kilometry nové silnice na obchvatu vyjde hejtmanství na 114 milionů korun.

Kromě obchvatu Příseky dokončuje Kraj Vysočina ve spolupráci se stavebními firmami další důležité úseky poblíž krajského města. Od dnešního dne řidiči po téměř dvou měsících projedou na silnici II/523 mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem. „Práce na modernizaci této silnice v délce 9,2 kilometry šly podle plánu. Už dnes po ní budou jezdit všechna vozidla," upřesnila Svatošová.

Modernizace silnice mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem vyjde Kraj Vysočina na 62 milionů korun. Kraj má přislíbenou dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

e stejných zdrojů bude podpořen také navazující úsek silnice z Větrného Jeníkova směrem na Humpolec s předpokládanými výdaji 70 milionů korun. „Práce zde pokračují a hotovo by mohlo být v polovině září. O zprůjezdnění bude Kraj Vysočina informovat na svých webových stránkách," dodala Svatošová.

Dnes se otevírají také zmodernizované úseky frekventované silnice II/602 mezi Jihlavou a Velkým Meziříčím. Jeden z projektů zahrnoval také rekonstrukce silnice v úseku od křižovatky se silnicí II/351 směr na Kamenici po Řehořov a dále průtahy Řehořovem a Měřínem v délce kolem čtyř kilometrů s celkovými náklady 64 milionů korun.

„V prostoru zmiňované křižovatky byla z důvodu nepřehledného horizontu snížena nivelita až o 1,1 metru, aby došlo k prodloužení rozhledu pro řidiče v místě častých dopravních nehod," dodala Svatošová.