Technologicky vyspělá meteostanice splňuje požadavky a nároky profesionálních meteorologů.

Spoluprací s hydrometeorology je třebíčská škola naprosto ojedinělá. „Běžné to určitě není. Je to první případ na jižní Moravě,“ potvrdil Jan Záruba z brněnské pobočky ČHMÚ. Rozhodující pro vzájemnou spolupráci bylo pořízení stejného vybavení, jaké používají profesionálové. Škola na ně v loňském roce sehnala půl milionu korun, pomohla i třebíčská radnice.

Spolupráci s meteorology si pochvaluje i ředitel školy Karel Dolák. „Byli velmi vstřícní. Nabídli nám odbornou metodickou pomoc, máme u nich nyní otevřené dveře,“ řekl. Pro několik desítek žáků, kteří se ve škole meteorologickým měřením věnují, to znamená přístup k datům nebo například účast na zajímavých přednáškách.

Aby vše klaplo, musela škola vynaložit nemalé úsilí. „Nebylo to úplně jednoduché, museli jsme pracovat na přenosu dat, ochraně sítě. Vše se podařilo, máme velkou radost,“ svěřil se ředitel Dolák.

Graf se záznamem z Třebíče se v úterý již objevil na stránkách http://www.chmi.cz. Každých patnáct minut se na něm zobrazují čerstvé údaje o teplotě vzduchu, rychlosti a směru větru, vlhkosti vzduchu, slunečním svitu a srážkách. „Data jsou zařazena i do vysílání Českého rozhlasu Brno, který aktuálně hlásí teploty v regionu,“ připomněl meteorolog Záruba.

Výsledky měření ze školní meteostanice si mohou lidé prohlížet také přímo na Karlově náměstí v Třebíči, na obrazovce za výlohou Národního domu. Stejné údaje jsou k dispozici i na webových stránkách školy.

Rozvoj školní meteorologické stanice tím vším ale nekončí. Ředitel Dolák má další plány. „Chceme ještě doplnit mrazoměry a seizmologická zařízení. Měření otřesů by mě osobně velmi zajímalo,“ zmínil. Na střeše školy by také měla vzniknout observatoř s dalekohledem na pozorování slunce. „Není to až tak komplikované, čekáme jen na úpravu střechy. Je to záležitost roku, maximálně dvou,“ zmínil Dolák.