Pole solárních panelů zanedlouho pravděpodobně vzniknou v okolí Budějovic, neboť dvě pražské firmy přicházejí s tímto podnikatelským záměrem.
U E.onu si rezervovaly kapacitu sítě Energy 21 a.s. a Solar 2 s.r.o.

Kde přesně se ale bude slunce do solárních článků opírat, to zatím není známo, firmy mlží. Jakmile by se totiž jejich myšlenka dostala do obecného povědomí, mohly by je čekat obtrukce ze strany majitelů pozemků.

„Já nikomu zatím nebudu sdělovat přesné místo. Všechno je teprve v jednání, předčasná informovanost může navyšovat cenu pozemku,“ ohradila se mluvčí Energy 21 a.s. Zuzana Musilová.

Zdeněk Lovicar ze Solaru 2 rovněž odmítl z podobných důvodů říct cokoliv blíže.
Starostovi Mladoňovic Janu Chloupkovi už echo s tímto záměrem jakási firma dala, nezapamatoval si ale jméno vojícího. „U nás je bývalá skládka, tak snad tam by to bylo možné,“ uvedl Chloupek.

Proč vůbec na Třebíčsku? To je jednoduché. Podle mapy slunečního svitu je jižní část okresu na tom poměrně dobře, nachází se těsně za hranicí území, které paprsky atakují Česko nejvíce. Průměrně tady svítí 1700 hodin ročně.

Lépe už je na tom jen nejjižnější výběžek republiky, tedy okolí Znojma a Břeclavsko.
Na stavbu fotovoltaické elektrárny je vhodný rozlehlý pozemek, u kterého je perspektiva, že jej i v budoucnu nebude nic zastiňovat. Často jsou využity právě staré skládky nebo opuštěné rozsáhlé objekty.

Výhodou je i to, když územní plán dotyčné obce s takovým využitím počítá.
U výkupu tohoto typu zelené energie státem je garantovaná 15 let stabilní cena. A je královská, 13,46 koruny, tedy skoro desetkrát vyšší, než za kolik je kilowatthodina z klasické elektrárny.