VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žně začaly. Zemědělce trápí sucho

Třebíčsko - Do obilných lánů na Třebíčsku se v tomto týdnu zakously první kombajny. Výnos z dosud sklizeného ozimého ječmene však podle zemědělců není ideální. „U nás se letos výnos pohybuje kolem 58 metráků z hektaru, zvyklí jsme ale běžně mít přes šedesát. Na každém hektaru nám oproti průměru chybí 0,6 až 0,7 tuny, takže jsme trošku zklamaní," řekl jednatel zemědělského podniku Seduk Dukovany Vladimír Pelán.

10.7.2015
SDÍLEJ:

Do obilných lánů na Třebíčsku vyjeli první kombajny. Foto: Deník/František Vondrák

Nižší výnos si vysvětluje letošním suchým jarem. „Zvlášť na kopečkách a písčitých půdách se plodinám nedařilo tak jako na jiných místech. Do spokojenosti nám něco chybí," podotkl.

Seduk Dukovany sklidil všech svých více než 97 hektarů ozimého ječmene už v úterý. Do polí se tou dobou vydali i kombajnéři z firmy Lubí, která sídlí v Ptáčově. „Letos jsme vyjeli o nějaký den dřív než jindy, zatím to ale vypadá, že to na škodu není," poznamenal David Pech ze zemědělského podniku Lubí.

Jih čeká na dozrání

Pech může zatím být, oproti kolegům z Dukovan, s úrodou spokojený. „Taky tady máme sucho, v okolí Ptáčova, Pocoucova a Trnavy neprší tolik jako v jiných částech okresu, výnos ze sklizených deseti hektarů ale máme na hodnotě přibližně 45 metráků na hektar, což je náš průměr," přiblížil David Pech.

Nejjižnější pozemky na Třebíčsku obhospodařuje Zemědělské družstvo Police. Ty pravé žně však pro jeho zaměstnance ještě nezačaly. „Zatím jsme to spíš jen zkoušeli," poznamenal předseda družstva Josef Blažek. „Sklidili jsme asi pět hektarů ozimého ječmene, ale zralost nebyla ideální. Navíc přišel deštík, takže počkáme na vyschnutí a na dozrání," popsal předseda.

Další práce znemožnil zemědělcům na Třebíčsku déšť. Proluka od úterního sečení k dalšímu může trvat i několik dní. „Zkusíme to, jak jen to půjde. Ozimého ječmene nám zbývá sklidit ještě asi deset hektarů," řekl David Pech z ptáčovského podniku Lubí.

Zemědělce ze Seduku Dukovany čeká plánovaná pauza. „Na řepky a pšenice je ještě čas. Nejspíš do nich vyjedeme za čtrnáct dní," předeslal jednatel Vladimír Pelán.

Středeční déšť, který většinu kombajnů z polí na Třebíčsku vyhnal, však oslovení zemědělci nehodnotili jen negativně. „Zrnu už ne, ale kukuřicím to může prospět. Vody je celkově málo," připomněl předseda ZD Police Josef Blažek.

Málo srážek

Únor, duben i červen byly na meteorologických stanicích v Třebíči, v Hrotovicích, v Náměšti nad Oslavou a v Sedleci srážkově podnormální, někde i výrazně. Ve druhém letošním měsíci napršela podle zjištění Českého hydrometeorologického ústavu v Brně pouze desetina toho, co je pro toto období běžné.

Plocha ozimého ječmenu se v České republice meziročně zvýšila, konkrétně o 8 tisíc hektarů. Loni na podzim se ozimý ječmen zasel a během letošního července se sklidí ze 111 tisíc hektarů.

Naopak výrazně se zmenšila rozloha ozimých pšenic, ze 791 hektarů klesla na 755 hektarů. Kukuřice se v Česku pěstuje na 235 tisících hektarech, řepka na 393 tisících. Velikosti ploch u obou plodin v posledních letech stagnují.

Autor: Kamil Černý

10.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Je odvoleno! Sčítají se hlasy. Výsledky budou známy v podvečer

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

V Třebíči zájem o volby trvá

Třebíč - Slušná volební účast v Třebíči trvá i druhý den parlamentních voleb.

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení