První odhady nevypadají špatně, ale na relevantní čísla si ještě musíme počkat.


Mezi prvními vyrazily na pole kombajny v Dešově. „Začali jsme už minulý týden, ale pak sklizeň přerušil déšť. Tři dny jsme museli počkat, ale o středy zase pokračujeme,“ popsal situaci v Zemědělském družstvu Dešov tamní agronom František Zvěřina.


Přestože se na jaře o ozimní ječmen v Dešově obávali, výsledky nakonec nejsou tak špatné.


„U ozimního ječmene to vypadá zatím nad očekávání dobře oproti tomu, jak špatně přezimoval. Zde by měla být úroda asi jako loni. Sklizeno ho máme asi třetinu,“ dodal Zvěřina.


Ve středu vyrazili poprvé na pole i v Polici. Naopak v severnějších částech okresu ještě čekají. „U nás žně ještě nezačaly. Ještě asi tak deset dní,“ oznámil agronom Rolnické společnosti Lesonice František Daňhel.


Na to, jak dopadnou další plodiny, si budeme ještě muset počkat. „Pšenice a řepka vypadají na pohled dobře, ale rozhodne až hmotnost semen. Z jižnějších částí zatím zprávy nejsou moc dobré,“ řekl agronom Zvěřina.


Žádný déšť


Nic tak nestraší zemědělce jako deštivé počasí. „Kdyby teď přišly vytrvalé deště, mohlo by se stát, že by bylo po úrodě,“ upřesnil ředitel krajské agentury pro zemědělství a venkov Jan Štefka. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby se porosty obilovin a řepky potýkaly letos místy s extrémními vlivy počasí, se sněhovými závějemi i mrazy. Velké plochy zaplavily deště. Začátkem léta přišly extrémní teploty a sucho.