Výnosy jsou podle hodnocení šéfa Agrární komory Třebíč Karla Coufala spíše průměrné, ovšem horší než loni. „Řepka dopadla velmi dobře, v průměru se sklidilo 3,40 tuny z hektaru, což je oproti loňskému výsledku 2,90 tuny na hektar o dost lepší. Jinak je to celkově slabší než v roce 2008,“ konstatoval Coufal.


Lépe než loni dopadlo ještě triticale a ječmen jarní.


Větší zrno


V průměru se však obilovin sklidilo na Třebíčsku letos méně, a to 4,86 tuny na hektar. Před rokem si statistici do stejné kolonky zapsali cifru 5,22 tuny z hektaru.


„Z jara byl přísušek, potom naopak přišly velmi intenzivní deště, díky nimž bylo větší zrno, stav se tak relativně srovnal,“ podotkl Coufal.
Zemědělské družstvo Slavice bylo jedním z těch, kterým úrodu ničily kroupy.


Ničivé kroupy


„Na polích u Stříteže jsme měli nasetý mák. Kroupy z června ale smetly 90 procent možné úrody,“ upřesnil předseda slavického družstva Pavel Stuchlík. On tento rok vnímá jako problematický.


„Loni se nakoupila velmi draho hnojiva. Když to započteme do letošních nákladů, vezmeme v úvahu průměrné výnosy a mizerné výkupní ceny, v součtu se nám to nerentuje. Nedá se vydělat,“ upozornil Stuchlík.


Třeba řepka se před dvěma lety dala prodat i za 10 tisíc za tunu. Nyní se výkupní cena pohybuje na úplně jiné hladině, klesla pod šest tisíc korun.
Farmáři měli počátkem léta vůbec problém vjet s kombajny do polí. Natolik byl terén podmáčený. Vlhko navíc hrálo do karet plísňovým chorobám.
I tak dopadlo v roce 2009 Třebíčsko v průměrných výnosech nejlépe z celé Vysočiny.

Letošní žně

VÝNOSY TŘEBÍČSKO 2009
pšenice ozimá 5,10 t/ha
pšenice jarní 3,80 t/ha
ječmen ozimý 4,30 t/ha
ječmen jarní 4,70 t/ha
žito 5,20 t/ha
oves 3,35 t/ha
triticale + 4,60 t/ha
ostatní obiloviny
CELKEM
obiloviny 4,86 t/ha
řepka olejná 3,40 t/ha
VÝNOSY VYSOČINA 2009
CELKEM
obiloviny 4,70 t/ha
řepka olejná 3,20 t/ha
Zdroj: Krajská agrární komora