„Zatím máme pod střechou řepku a ozimý ječmen, momentálně sklízíme pšenici. Zatím to vychází na pět a půl tuny z hektaru, což by nebylo tak špatné, ale sklizena je jedna čtvrtina z celkově oseté plochy,“ sdělil předseda Zemědělského družstva Dešov František Simandl. „Pokud vše půjde dobře a hlavně nebude pršet, měla by být úroda zhruba stejná jako v loňském roce,“ dodal předseda.


Vydatné deště, které se nedávno přehnaly nad územím republiky i nad Třebíčskem, letošní žně značně zkomplikovaly. „Půda je na mnoha místech dost podmáčená. Zatím kombajny nezapadají, ale jestli se počasí neumoudří, nevím, jak to bude dál, už teď jsme ve skluzu oproti loňsku. Koncem srpna by měla přijít do země jarní řepka. Jak to dopadne, ukáží až dny příští,“ nastínil dešovský předseda.


Řepka je sklizena


Obdobně jako v Dešově jsou na tom i zemědělci v Budišově. „Řepka byla sklizena jako první. Výnos z hektaru byl 2,8 tun, ozimý ječmen je taky doma, tam byl výnos 4,2 tuny na hektar. V těchto komoditách je to tak průměr. Pšenici máme sklizenou z jedné třetiny a zatím to vypadá na 4,7 tun z hektaru, což bylo oproti jiným letům nadprůměr,“ vyčíslil současný stav agronom budišovského družstva Jan Čermák. „Loňská úroda byla katastrofa, ale teď se žně jeví jako dobré. Když nebude pršet, tak počítám, že budeme jezdit tak sedm dní a budeme mít všechno sklizeno,“ upřesnil Čermák.


V polích je veškerá technika


Ani Výčapští na nic nečekají a vše co má ruce a hlavně kola je v polích. Podle slov tamního agronoma Pavla Šutery úspěšně sklidili řepku. Pšenici mají doma zatím z jedné čtvrtiny. „Kolik je momentálně výnos z hektaru vám neřeknu, nemáme to ještě vyčíslené,“ konstatoval Šutera. I zde je obdobná situace jako na ostatních místech okresu. Půda je podmáčená a žně jsou zpožděné. „Nejnovější čísla za okres ještě nemám, ty budeme dávat dohromady až dnes odpoledne. Situace tady ve Starči je obdobná jako všude jinde, sečeme o sto šest,“ řekl s úsměvem Karel Coufal, ředitel třebíčské pobočky Agrární komory.


„Podle mého střízlivého odhadu bude letošní sklizeň slabší průměr. Zatím jsou žně o několik dní zpožděné oproti letům minulým. Všichni doufáme, že počasí vydrží a stihneme všechno obilí včas sklidit,“ dodal Karel Coufal.


Se snížením odhadované produkce obilovin v České republice přišel před několika dny i Český statistický úřad. Podle jeho informací k 15. červenci se výnos základních obilovin snížil, oproti červnovému odhadu o 200 tisíc tun. Výnos z řepky klesl za stejné období o 36 tisíc tun.