Zatímco rodina obývající třípokojový byt v Třebíči zaplatí za vytápění v příštím roce necelých dvacet tisíc korun, v Havlíčkově Brodě to bude dvojnásobek. A v Dolní Rožínce na Žďársku se tato částka dokonce bude blížit k šedesáti tisícům. Rozdíly v ceně tepla pro rok 2023 jsou značné.

Za Rybníkem
Nová zábava v Třebíči. Lidé objíždějí vánočně nazdobená místa a fotí se u nich

Centrální vytápění teplem v okresních městech na Vysočině vychází nejlépe pro Třebíč. Té se současná energetická krize příliš nedotkne. „Do konce tohoto roku je u nás cena 657,80 koruny za gigajoule. Na příští rok počítáme s cenou 792 korun, a to včetně daně z přidané hodnoty,“ vysvětlil ředitel Třebíčské teplárenské společnosti (TTS) Richard Horký mladší.

Důvodem tak nízké ceny je fakt, že třebíčské teplárny nejsou na plynu závislé. „Zásadní je, že vyrábíme teplo primárně z biomasy. Ale i my pociťujeme všeobecné zdražení, třeba v nákladech na služby a dopravu. Roste i cena samotné biomasy, protože dřevo v České republice vykupují i firmy z Rakouska a Polska. Poláci dokonce mají dotace na dovoz dřeva, což nás dost znevýhodňuje. Kůrovcové dřevo také již pomalu dochází, nicméně pořád se nám daří držet ceny dole,“ doplnil Horký.

Cena tepla na Vysočině na rok 2023.Cena tepla na Vysočině na rok 2023.Zdroj: Deník

Na biomasu vsadili i v Pelhřimově. „Tím jsme se také uchránili od současných energetických turbulencí. Cenu tepla jsme měli v posledních třech letech beze změny, lidé u nás platili 648 korun. Nyní to bude 845,90 koruny za gigajoule,“ uvedla jednatelka pelhřimovské teplárenské společnosti Iromez Hana Zíková.

Biomasu zčásti využívá i Jihlava. Více však spoléhá na plyn, což se projevilo i v nárůstu ceny. „V Jihlavě máme různé lokality, kde se ceny mírně liší. Průměrně zde ale lidé v příštím roce zaplatí 1300 korun za gigajoule. Předtím to bylo 790 korun,“ informoval jednatel podniku Jihlavské kotelny Jan Diviš. Znamená to tedy, že vytápění třípokojového bytu bude v Jihlavě v roce 2023 o zhruba třináct tisíc dražší než letos.

Značný rozdíl oproti dřívějšku pocítí lidé v Havlíčkově Brodě. Tam lidé platili 556 korun za gigajoule. V příštím roce to však bude třikrát více – 1550 korun. „K vytápění využíváme plyn. Museli jsme jít na spotové ceny, jinou možnost nemáme,“ konstatoval jednatel společnosti Teplo HB Miroslav Sommer. Spotové ceny jsou ceny, které se odvíjejí podle momentální situace na burze.

MHD ve Žďáře nad Sázavou. Ilustrační foto.
Zrušení zastávky Vodojem Jamborova ve Žďáře se prodlouží. Už podruhé

Ve Žďáře nad Sázavou dodává teplo společnost SATT. „Zde teplo vyrábíme v kotelně ŽĎAS, a.s., která z více než devíti desetin spaluje hnědé uhlí a okrajově využívá zbytkové teplo ze strojírenské činnosti a zemní plyn. Žďárané v příštím roce zaplatí 1025,20 koruny za gigajoule,“ vysvětlil ředitel divize Teplo Jiří Malý s upozorněním, že SATT vytápí i Velké Meziříčí a Dolní Rožínku.

„Zde se ceny liší. Ve Velkém Meziříčí to bude 1586,20 koruny, v Dolní Rožínce 2349,60 koruny. V Rožínce je bohužel čistě plynová kotelna pouze s kotly a velmi rozsáhlými rozvody. Její provoz v příštím roce ukončíme. Zákazníky jsme rok dopředu upozornili na nutnost zajistit si vlastní náhradní zdroj tepla,“ doplnil Malý.