„Jeden náklaďák z Polska s letními gumami jsem potkal na cestách po Brtnicku,“ poznamenal z pozice řidiče Luboš Pavlíček, jinak známý vysočinský fotograf.


Poté, co ministerstvo dopravy umístilo značky na 72kilometrovém úseku dálnice D1 mezi Humpolcem a Velkou Bíteší, chtěla Vysočina reagovat rozmístěním stejných značek na hranice kraje.


Nyní ovšem kraj vyčkává na reakci ministerstva dopravy.


„Podepsal jsem v úterý dopis, ve kterém žádáme nového ministra dopravy Petra Bendla (ODS) o odpověď na mou korespondenci ministerstvu z 19. prosince loňského roku,“ potvrdil informaci hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD).


Dají je všude, nebo odstraní z dálnice


Co je cílem? Buď zavedení povinné zimní výbavy po celé republice, nebo odstranění značek z dálnice.
Kraj Vysočina se jinak, v případě nemožnosti dohody s ministerstvem dopravy, netají záměrem osadit značky Zimní výbava po celém území kraje Vysočina.


„Pokud zákon letos nedozná legislativních změn, jsme připraveni značky osadit příští rok na celém území Vysočiny,“ potvrdil informaci Joukl (ČSSD), náměstek hejtmana pro oblast dopravy .


V současnosti je plánováno rozmístění značek Zimní výbava v okolí vysočinského úseku dálnice D1.


„Značky jsou pro tento případ nakoupeny a připraveny, máme jich zajištěno 119 kusů,“ potvrdila Ivana Ševecová z krajské správy a údržby silnic.
Záměru ale brání úřední razítko. „Pořád není dokončené správní řízení, abychom mohli značky osadit,“ potvrdil hejtman kraje Jiří Běhounek.


Úprava zákona


Z patové situace by mohla, jak vedení kraje doufá, pomoci úprava zákona o povinné zimní výbavě.


„Ministerstvo je přesvědčeno, že značky jsou na dálnici správně, my jsme přesvědčeni, že by věc měla být řešena komplexněji,“ namítl Běhounek.
Z ministerstva na dotaz Deníku zazněla ochota k jednání i k diskusi s odbornou veřejností o možných změnách v systému značení.