Nový most přes Rokytnou nahradí do konce října ten původní. Bude dvaadvacet metrů dlouhý a čtyři metry široký, podepřený na březích a na jedné středové podpoře - stát bude na dvou ocelových pilotách. Základní nosná konstrukce bude ocelová, opláštěná dřevem. Mostovka i zábradlí budou dřevěné, patky betonové, obložené kamenem.

Změnou oproti současnosti bude umístění. Most bude posunutý o několik desítek metrů po proudu řeky do hlavní osy zámku. Jak to měl původně v barokní kompozici zahrady v 18. století Jan Adam z Questenberka. Starý most se bude odstraňovat v zimě po dokončení nového. „Do zahrady ho umístili v 19. století pozdější majitelé zámku Vrbnové,“ uvedl jaroměřický kastelán Radim Petr.

Menší lávka na divadelní ostrov bude hotová v červenci ještě před hudebním festivalem Petra Dvorského. Ta původní sloužila od 50. let minulého století jako provizorium. Už byla snesena, nahradí ji tři metry široký a dvanáct metrů dlouhý mostek. Nosná ocelová konstrukce bude opět opláštěná dřevem, stejně jako most přes Rokytnou.

„Zpevněný příjezd napříč zahradou potřebujeme, protože v příštím týdnu přijede vrtná soustava o hmotnosti pětapadesát tun, která bude dvaadvacet metrů vysoká, čtyři metry široká, uprostřed řeky udělá pro dvě zmíněné piloty osm metrů hluboké a půl metru široké otvory,“ upřesnil kastelán. „Musíme se dostat až na ostrou skálu v podloží, abychom splnili nosnost, kterou potřebujeme pro traktor, který využíváme při údržbě zahrady,“ doplnil.

Stavba obou mostů v areálu Státního zámku Jaroměřice nad Rokytnou vyjde na 5,5 milionu korun.

Stavaři budou k vidění i v Telči

A co se letos chystá na dalších státních hradech a zámcích na Vysočině? Na hradě Lipnici nainstalují v průběhu podzimu v prvním patře Thurnovského paláce novou expozici včetně repliky kachlových kamen, staré divadelní opony, kočáru a dalších zajímavostí.

V Náměšti nad Oslavou se dočkají obnovy barokní plastiky na vstupním mostě do zámku. A na zámku v Telči začnou s několikasetmilionovou rekonstrukcí, která ve výsledku přinese celkovou obnovu objektu a prohlídkových tras včetně nového zámeckého infocentra, muzea a instalovaného depozitáře v bývalém pivovaru. Památka bude přístupná bez omezení.