Od 15. prosince tohoto roku se Jihomoravský kraj dohodl s Krajem Vysočina na nových pravidlech pro mezikrajské cesty. Jihomoravský ceník (tarif IDS JMK) bude nově platit mezi Znojmem a Moravskými Budějovicemi jak ve vlacích S81, tak na autobusové lince 815 a 832. „Tato změna reaguje na požadavky obcí na hranici Jihomoravského kraje, spádujících do Moravských Budějovic a souvisí se změnou jízdního řádu na železnici,“ informovali zástupci společnosti Kordis JMK, která má změny na starosti.

Konec linky Dačice - Brno

Podobně budou do linky 441 Moravský Krumlov – Hrotovice zahrnuty i nové spoje jako náhrada končící neintegrované linky vedené od Dačic přes Moravské Budějovice, Polánku a Ivančice do Brna. „Půjde o prodloužení vybraných spojů linky 441 z Dukovan přes Slavětice do Hrotovic, vybrané spoje obslouží navíc Rouchovany. A dojde k prodloužení provozu této linky v pracovních dnech do pozdních večerních hodin. Linka 432 bude nově obsluhovat zastávky v centru Polánky pro snazší přestup mezi linkami 432 a 441,“ upřesnili zástupci společnosti Kordis JMK.

Ilustrační foto.
Cestování vlakem z Třebíče do Brna brzy dozná velkých změn

Kde koupit lístek?

Prakticky na celém území jižní Moravy se od 15. prosince ruší tarif Českých drah. Cestující už to zaznamenali a hojně o tom mezi sebou diskutují. „Nicméně Třebíčska, potažmo Vysočiny, se to netýká. Protože pokud cestující pojede například z Třebíče směr jižní Morava, normálně si koupí jízdenku ČD až do cílové stanice,“ řekl předseda Krajské dopravní komise Kraje Vysočina Aleš Kratina.

Vrak vysloužilého BMW zamotal hlavu dělníkům i zadavateli prací při zpevňování povrchu parkoviště v Otmarově ulici v Třebíči.
Stroje asfaltem obkroužily vrak. Šlo o nejrychlejší řešení, říká radnice

Důležité podle jeho slov je, kde se do vlaku nastoupí a kde se vystoupí. „Když cestující nastoupí mimo území jižní Moravy, znovu zvolím příklad v Třebíči a koupí si zpáteční jízdenku do Brna, bude mít tarif ČD. A kdyby chtěl už na pokladně v Třebíči zakoupit další jízdenku z Brna například do Blanska, neprodají mu ji. Bude si ji muset koupit dle tarifu IDS JMK v Brně nebo v e-shopu elektronicky třeba prostřednictvím telefonu,“ vysvětlil.

Tarify obou krajů

Na Třebíčsku budou tři oblasti, kde budou moci být od jara příštího roku používány tarify obou krajů. „Bude se jednat o Moravskobudějovicko, Hrotovicko a Náměšťsko,“ řekl Aleš Kratina. Co to přinese cestujícím? „Koupí například ve Studenci lístek dle vysočinského tarifu VDV na čtyři zóny, bude moci jet až do Zastávky u Brna a nebude si muset koupit další jízdenku,“ přiblížil.

Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči.
Dřív Šmeralák a hospoda, dnes Statek. Třebíč má unikátní centrum