Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změny pro řidiče: Přednost na „kruháčích" už není jistá

Třebíčsko - Každý řidič ví, že vozidla, která jedou po kruhovém objezdu, mají přednost v jízdě. Před vjezdem na takovou křižovatku proto ostatní musejí zpomalit, aby projeli řidiči, kteří tam už projíždějí. Normy se však se zavedením nové vyhlášky změnily a tato jistota, nad kterou řada řidičů snad ani nepřemýšlela, už samozřejmostí není.

30.3.2016 1
SDÍLEJ:

Na všech kruhových objezdech na Třebíčsku, včetně toho v Náměšti, platí zavedená pravidla.Foto: Deník/ Kamil Černý

Aby platilo to, na co byli řidiče po léta zvyklí, musejí být takzvané okružní křižovatky označeny nejen klasickou modrou kruhovou dopravní značkou, ale také značkou Dej přednost v jízdě nebo Stůj, dej přednost v jízdě.

Tato varianta platí na všech kruhových objezdech na Třebíčsku. „Ano, všechny tato pravidla splňují. Nebudeme muset nikde nic upravovat," ujistil dopravní inženýr Policie ČR pro okres Třebíč Pavel Roudenský.

Zbystřit by ale řidiči měli, i když v okrese na záludnost momentálně nenarazí. Povinnost umisťovat značku s přednostní v jízdě totiž s novou vyhláškou zanikla a u nově budovaných kruhových objezdů už nebude muset být.

Přednost zprava platí i na kruhu

Dosud automatická přednost na takových křižovatkách tím zanikne. Pokud by se tak stalo a některý z kruhových objezdů bude označen jen standardní kruhovou modrou značkou bez výzvy k přednosti v jízdě, bude na křižovatce platit přednost zprava. Řidiči, kteří jedou po kruhovém objezdu, by v takovém případě měli dát přednost těm, kteří na něj hodlají vjet.

Novinku ale zkritizoval třeba třebíčský řidič Roman Procházka. „Myslím, že je absolutně zbytečné takové zavedené věci měnit. Lidi byli na něco zvyklí, fungovalo to, a teď bude každý přemýšlet, jak to vlastně na kruháči je. Budou z toho jen zmatky," upozornil.

Fungování okružních křižovatek s předností pravé ruky ohodnotil negativně také internetový server pro řidiče autoforum.cz. „Auta jedoucí po kruhovém objezdu mívala vždy přednost před těmi, co na něj přijíždějí. Bylo to naprosto logické. Být to jinak, kruhový objezd bude při vyšší intenzitě provozu rychle zahlcen vozy, které jím projíždí, dávajíc přednost zprava vozům, co na něj teprve najíždí. Stály by jedny, stály by druhé, stály by všechny. Takový kruháč by vážně nikomu nepomohl, rovnou by se to mohlo jmenovat kruhové parkoviště," poukázali provozovatelé motoristického serveru autoforum.cz.

Novinka vzbudila velký ohlas v médiích. Podle Ministerstva dopravy se však nic revo-lučního nezměnilo. „Řidiči se stejně jako dosud musí řídit dopravním značením a to jim na všech vybudovaných kruhových objezdech říká, že dává přednost ten, kdo ke kru- hu přijíždí," stojí v prohláše- ní ministerstva na jeho webových stránkách.

Nevyloučilo však, že by kru-hové objezdy s předností pravé ruky mohly nově vznikat. Stát by se to podle ministerstva mohlo třeba tam, kde je nízká intenzita provozu.

Vše bude záležet na místních odborech dopravy a po-licii, k jakému dopravnímu značení se u nových kruhových objezdů v budoucnu přikloní. Budou mít dvě možnosti. V případě, že k nim umístí jen modrou kulatou značku, bude na takové okružní křižovatce platit přednost zprava. Pokud dodají ještě ceduli Dej přednost v jízdě nebo Stůj, dej přednost v jízdě, bude to pro řidiče signál, že ti, kteří jedou po kruhovém objezdu, mají přednost.

Kromě málo frekventovaných okružních křižovatek by podle Pavla Roudenského mohly kruhové objezdy s předností zprava vznikat třeba v historických částech měst. „Umím si to představit, protože jde o památkově chráněná místa, do kterých není umisťování přílišného počtu značek žádoucí," řekl třebíčský dopravní inženýr.

Autor: Kamil Černý

30.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Sexuolog Petr Weiss u Okresního soudu v Pelhřimově.

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Trenér Okříšek Gustav Cabúk.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Třebíčsko zaplaví nové odpadní kontejnery na kovové obaly

Třebíčsko – Třídění odpadů v domácnostech je kompletní. Kontejnerová stání v obcích na Třebíčsku postupně doplňují nové světle šedé kontejnery určené pro sběr tříděného kovu.

Třebíčští dorostenci padli v sousedském derby

Velké Meziříčí – Tentokrát na krajského rivala nestačili. Hokejisté Horácké Slavie v osmém kole Ligy staršího dorostu zavítali do Velkého Meziříčí. Třebíčští mladíci v letní přípravě soupeře z města pod dálničním mostem vysoko poráželi, v mistrovské sezoně bylo všechno jinak.

Mladíci Horácké Slavie pelhřimovské Medvědy vůbec nešetřili

Třebíč – Kanonáda. Tímto slovem by se dalo shrnout další utkání hokejistů Horácké Slavie.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení