Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změna: Sedláci můžou doma zabít dvouletý skot

Třebíčsko - Od ledna platí novela veterinárního zákona. Ta přináší jednu zásadní novinku ti, kteří doma chovají skot, mohou zdravý dobytek do dvou let věku doma i zabít. Už ho nemusí vozit na jatka jako dosud.

23.1.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Telata.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

V platnosti zůstávají podmínky pro veřejné vepřové hody, které jsou na vsích hodně oblíbené. Stále platí, že prase se nechá porazit ve veterinárně schváleném zařízení zpravidla na jatkách. Poté je veterinářem prohlédnuto a rozbouráno a lidem je možné v rámci „veřejného stravování“ nabídnout zabijačkové pochoutky.

Nemění se ani to, že soukromníci na vsích mohou doma chovat prasata na maso a doma si je poté taky zabít. A nepotřebují k tomu žádné zvláštní povolení a papírování.

Raději zvíře stejně odvezu na jatka

Radek Busta z Bítovánek u Želetavy je veterinář a sám chová dobytek. „Podle mého soudu je stejně lepší mladý skot porážet ve schválené porážkové místnosti, tedy na jatkách. Víte pak, že kvalita masa zůstala zachovaná. Je vychlazené, odvěšené, celkově je to snazší. Z takového zvířete je velké množství živočišného odpadu, se kterým je potřeba správně naložit. Za nějakou tu sumu, kterou při porážce zaplatíte, to podle mého stojí,“ myslí si veterinář.

Kdo se přece jen rozhodne, že by si chtěl doma sám zabít mladý a zdravý kus skotu, musí na to mít povolení. „Dobytek, který třeba uklouzl a zlomil si nohu, stejně zase musí na jatka,“ upozornil veterinář Busta.

Povolení je platné tři roky. „Jelikož je možné maso z domácí porážky použít pouze v domácnosti chovatele, lze povolení vydat jen fyzickým osobám. Každou jednotlivou porážku je pak nutné ohlásit minimálně sedm dní předem místně příslušné krajské veterinární správě, formulář je na stažení na webových stránkách www.svcr.cz v sekci formuláře na stažení v části VIII,“ vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Chovatel musí podle mluvčího dbát zásad welfare, zvíře určené k porážce nesmí být týráno, proto je dobré se v tomto ohledu spolehnout na odborníka, nejlépe řezníka. Velmi důležité je upozornit, že s odpadem, kterého je v případě skotu hodně, musí chovatel naložit odpovídajícím způsobem.

„Jde zejména o několik desítek kilogramů útrob. Takzvané neškodné odstranění je nejlépe zajistit v asanačním podniku nebo v kafilerii. Ovšem pozor na specifikovaný rizikový materiál,“ zdůraznil mluvčí Duben.

U skotu jakéhokoli stáří to jsou mandle, střeva od dvanácterníku ke konečníku a okruží a u skotu nad dvanáct měsíců navíc ještě lebka kromě dolní čelisti, ale včetně mozku a očí. Tento materiál musí být zřetelně obarven, odděleně uskladněn a následně předán a zpracován v asanačním podniku. „Když pak chovatel všechny tyto zmíněné vedlejší živočišné produkty předá oprávněné osobě, musí do ruky dostat obchodní doklad. Tuto dokumentaci je povinen uchovávat nejméně dva roky,“ doplnil Duben.

V poslední době se množí nepřesnosti ohledně pořádání „obecních zabíjaček“. Objevují se zprávy, že novela veterinárního zákona tento typ lidové zábavy potírá. Jde o dezinformaci. Už v předchozích letech musely obce při pořádání vepřových hodů zpracovávat maso, které bylo rozbourané a zkontrolované. Deník byl například loni přítomen na vepřových hodech v Rudíkově.

I tehdy hasiči spolu s obecním úřadem nakoupili už zabitého, zkontrolovaného a nahrubo rozbouraného pašíka v jednom z okolních zemědělských družstev. Místní pak společnými silami vyrobili a snědli tradiční pochoutky a byla z toho jedna příjemně strávená sobota, která skončila tancem a muzikou.

„Zastávat se domnělých tradic je vždy vděčné téma. Žádná taková tradice ve skutečnosti není, byť by ji někdo dokládal obrázky Josefa Lady. Neboť na nich se porážení a kuchání odehrává na dvoře, pod přístřeškem a přihlíží rodina,“ podotkl mluvčí státní veterinární správy Josef Duben. Podle něj na jednu stranu veřejnost žádá, a správně, všechny potraviny před uvedením do oběhu pečlivě prohlédnout a prověřit. A na druhou stranu by byla ochotná sníst cokoli, co se nabídne bez veterinární prohlídky?

„Lze pořádat různé veřejné atrakce, v tomto případě je ale potřeba brát ohled taky na porážené zvíře. Jeho veřejné usmrcování a porcování, domnívám se, snad nikdo nemůže považovat za lákavou podívanou,“ uzavřel mluvčí.

Autor: Hana Jakubcová

23.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Kapesní krádež. Ilustrační foto.

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Služebna Městské policie v Moravských Budějovicích.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Třebíč - Křižovatkou ulic Řípovská a Seifertova v Třebíči-Borovině v sobotu řidiči neprojedou. Zavřená bude kvůli pokládání nového povrchu. „Objížďka povede ulicemi Pražská, Sucheniova a Koželužská. Křižovatka bude uzavřena od 7 do 19 hodin,“ řekla mluvčí města Irini Martakidisová.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Stěžovatel má podezření, že volební komise ovlivňuje volby

Želetava Šašovice – Jeden z obyvatel Třebíčska si všiml, že v Šašovicích, místní části Želetavy, stále vítězí lidovci. „Ve volební komisi tam sedí pouze zástupci KDU – ČSL. Nedochází zde k manipulaci voleb?“ Ptá se muž, jehož jméno redakce zná, ale nepřál si je zveřejnit. Připadá mu divné, že ve volební komisi v Šašovicích podle jeho zjištění sedí pouze jedna rodina, jejíž členové jsou v KDU-ČSL.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Praha, Třebíč – Jeden z vrcholů podzimu mají za sebou plavci třebíčského Spartaku. Podzimní cena Motorletu v Praze patří již čtrnáct let mezi nejprestižnější závody mládeže v České republice. Po splnění přísných nominačních limitů se mezi více než 370 plavců z 25 oddílů protlačila i sedmička závodníku z Třebíče. A právě černé plavecké čepičky se znakem tří kápí byly v tvrdé konkurenci vidět nad očekávání často.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení