Tři z nich budou namontované v jednom bodě na budově muzea. Další dvě pak na hasičské zbrojnici. A záznam z nich se bude přenášet na služebnu městské policie.

„Nejsem velký příznivec podobných zařízení, která sledují okolí. Do demokracie možná ani nepatří, ale chceme–li svobodu, musíme přijmout i zodpovědnost za své činy. Vzhledem k tomu, co jsou někteří lidé schopni ve své nezodpovědnosti páchat, jsme usoudili, že je nezbytné kamery pořídit,“ zmínil budějovický starosta Vlastimil Bařinka.

Ve středu města se nejčastěji objevuje vandalismus, špatné parkování a podobně.

„Kdybychom měli kamerový systém o pár let dřív, pomohl by nám například, když se tu objevoval ve spořitelně proslulý bankovní lupič na kole. Alespoň bychom rychle věděli, kterým směrem odešel nebo ujel. Takto měl vždycky před námi náskok a policisté ho dopadli až po rozsáhlé sérii přepadení bank,“ přidal k dobru výrazný případ budějovický vedoucí městské policie Petr Dohnal.

Stejně tak bylo podle něj možné zjistit pachatele dvou loupežných přepadení baru Caffe 60 v Purcnerově ulici. Nebo jim předejít, protože kamery logicky působí jako „strašák“, pod jejich dohledem si mnohý člověk zamýšlenou nepravost rozmyslí. Zatím jsou často rozbité vývěsky nebo dokonce výlohy, převrácené popelnice, u Billy jsou problémy s drobnou kriminalitou. To všechno by mělo skončit. Celý kamerový systém včetně optického kabelu zaplatí městská kasa, bude stát 600 tisíc korun. Firma začne montovat samotné kamery příští týden. Záznamy budou vyhodnocovat městští strážníci.

„Myslím si, že koncem října systém spustíme do provozu,“ řekl místostarosta Jan Kocáb. Časem by díky dotačním titulům mohlo být kamer ve městě víc, problémová místa jsou parčík u polikliniky, autobusové nádraží, prostor před plovárnou a zimním stadionem, často jsou vykradená auta na parkovištích u bytovek.