Po zlodějích zůstala na obecních úřadech, poště či v prodejně obrovská spoušť, vylámané dveře, rozházené věci a vyzkratovaná elektřina. Škoda jen na zničeném majetku jde do desítek tisíc korun.

Série začala v noci z neděle na pondělí v Číchově. Pachatelé si vyhlédli víceúčelovou budovu, snadno přístupnou od hlavní silnice. Nejprve chtěli dovnitř vniknout přes rampu, ale odradila je mříž. A tak vypáčili dveře na opačné straně. Prohledali a rozházeli, co mohli na obecním úřadě, v prodejně i v hospodě. „Vylámali hrubým způsobem šestery dveře, jedno okénko, dvířka na chodbě, vyházeli zásuvky v kanceláři. Na obecním úřadě nelogicky ukradli jen jeden ze tří monitorů, k tomu foťák a malý trezor s třiatřiceti tisíci korunami,” vypočítal místostarosta Číchova František Veleba.

Řetěz přes vedení

V prodejně zloději pobrali potraviny, v hospodě se jen rozhlédli a nic nevzali. Ani láhev alkoholu. Venku se jim podařilo přehodit řetěz přes elektrické vedení a tím vyřadit z provozu veřejné osvětlení. Zároveň vyhodili jističe ve skříni transformátoru a jejich řádění tak přikryla noc. Škoda přesáhla šedesát tisíc korun. „Měli jsme v pátek poté zastupitelstvo. Nikdy předtím se u nás nic podobného nestalo, a tak jsme s lepším zabezpečením otáleli. Ale teď je pořídíme,” řekl místostarosta.

V noci z úterka na středu se zloději ve dvě v noci zaměřili na poštu v Čechtíně. „Zůstaly po nich rozbité dveře a neuvěřitelný nepořádek uvnitř. Sebrali jen drobnosti za pár stovek, trezor či pokladna zůstaly ušetřeny. Ale tak poničili majetek, že vznikla škoda za víc než padesát tisíc. Navíc vyzkratovali elektrické vedení a půlka vsi zůstala bez proudu,” popsal řádění mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

O den později vtrhli zloději na obecní úřad v Náramči. Jenže ten je bez viditelného varování střežený. „Máme škodu na poničených dveřích 1 250 korun, hodiny jsem pak musela trávit s policisty při vyšetřování. Je to hrozná nepříjemnost,” podotkla starostka Náramče Ludmila Jelínková.