Od května, kdy měří rychlost projíždějících vozidel a zaznamenávají její překročení, se pomyslně zablýsklo nad šedesáti tisíci řidiči. Tolik jich jelo nepovolenou rychlostí.


Z toho je téměř 27 tisíc nepoužitelných měření.


To znamená, že nešlo identifikovat řidiče, auto nemělo „espézetku“, nebo byla nečitelná. Štěstí mají též všichni motorkáři, diplomaté, řidiči aut s vojenskou značkou a ti, co nejsou z Česka. Tato kategorie je zdaleka nejobsáhlejší, zahrnuje 15 tisíc hříšníků.


Celkem už Budějovičtí na pokutách vybrali 5,85 milionu korun, po odpočtu 45 procent pro firmu Czech Radar, která přístroje městu za pronajímá, to dělá 3,2 milionu do městské kasy.


Místní lidé neustávají v protestech, na argument, že na obou výpadovkách jsou přístroje nastavené ne rychlost 65 kilometrů v hodině, slyšet nechtějí.

Které momenty jim vadí nejvíc? Že radnice nenamontovala před radary informační tabulky – pozor, úsek je měřený. A pak taky, že se měřiče pouze pronajímají, ovšem dost podstatný výtěžek jde do kapsy soukromé firmě. A koneckonců je irituje i to, že dvě ze tří šedivých budek jsou tak trochu mimo civilizaci, nikoli přímo ve městě.


Informační tabulky ze zákona budou muset být před radary osazeny už 1. ledna. „Určitě tam budou,“ přislíbil starosta Vlastimil Bařinka. A dodal, že celé běsnění veřejnosti proti radarům mu připadá, jako když zloděj křičí, chyťte zloděje.


„Zákon platí pro všechny stejně,“ dodává starosta. Konkrétně v ulici Znojemské se v minulosti staly smrtelné dopravní nehody.
Na druhém konci republiky to ovšem radnice servírují občanům trochu jinak. Na zákon nečekají a například v Bílině nebo v Ústí nad Labem je běžně před každým radarem v dostatečné vzdálenosti tabulka se symbolem kamery a připomínkou, že je třeba ubrat plyn.


Nikdo tak nemá pocit, že jde o rýžování peněz soukromou firmou, jak často v Budějovicích zaznívá. Řidiči jen prostě respektují, že tady se rychle nejezdí. A lidé neprotestují.


„My o radarech uvažujeme, chceme si pořídit vlastní,“ prozradil například starosta Lovosic Jan Kulhánek. Znamená to, že jsou i radnice, které se takové investice neobávají.