Lidé mohou během celého tohoto víkendu navštívit takovou výstavu třeba v Moravských Budějovicích v tamních zámeckých konírnách. Mezi více než 250 trofejemi ulovených srnců tam mohou najít tři takzvaně medailové. Tu největší hodnotu, zlatou si od hodnotitelské komise vysloužila trofej srnce, kterého odstřelil Karel Vávra v závěru loňského května nedaleko obce Domamil.

„Je to důkaz dobré chovatelské práce tamních myslivců,“ ocenil Jaroslav Kotrba z odboru životního prostředí moravskobudějovického městského úřadu. „Tato trofej bude zavedena do celostátní evidence,“ podotkl.

Nejen zlatou srnčí trofejí se mohou myslivci na Třebíčsku letos pochlubit. V pořádání přehlídek totiž patří k těm nejaktivnějším v České republice. „Nebývá to ve všech okresech zvykem, aby se na jeho území konalo více takových akcí, většinou se koná pouze jedna v okresním městě. U nás se kromě Třebíče připravují přehlídky v Moravských Budějovicích a také v Náměšti nad Oslavou a shodou okolností obě o tomto víkendu,“ doplnil místopředseda Okresního mysliveckého spolku v Třebíči Tomáš Sedláček.

Velká část veřejnosti nemá o myslivcích příliš dobré mínění. Podobný názor měl ještě před časem i starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka. V pátek ale zahájil přehlídku trofejí s opačným náhledem na myslivost. „Bylo mi to vysvětleno a dnes už chápu, že práce, kterou děláte, je prospěšná nám všem,“ vzkázal myslivcům.