Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlatá mince na Třebíčsku - jev výjimečný

Třebíčsko - Mincí z pravého zlata s motivem barokního mostu se mohou nyní chlubit v Náměšti nad Oslavou. Minci vydala Česká národní banka v polovině května letošního roku v rámci cyklu Mosty ČR.

29.5.2012
SDÍLEJ:

Autorem výtvarného návrhu je Martin Dašek.Foto: Deník/ Libor Plíhal

Pro Třebíčsko je to za dlouhá léta jediná mince ze zlata nesoucí motiv z regionu. Přesto je třeba zdůraznit, že na Třebíčsku byla některými městy vydána řada zajímavých mincí, byť byly jen z obyčejného kovu.

Další mincí s motivem z Třebíčska, která je numismatiky ceněna, je stříbrná mince s motivem Bible kralické. Vydala ji před léty ČNB. „Tehdy se představení stříbrné mince v Kralicích nekonalo. Vzpomínám si, jak jsem tenkrát jel do Prahy, abychom nějaké mince tady v Kralicích měli, protože lidé u nás o ně měli zájem. Mezi našimi obyvateli jsou jich desítky," poznamenal kralický starosta Emil Dračka.

I mince z obyčejného kovu je cenná

Upozornil na to, že už za rok oslaví obec jedno zajímavé kulaté výročí. „Příští rok uplyne čtyři sta let od vydání jednodílné Bible kralické. Budu zkoušet oslovit ČNB, zda by při takové mimořádné příležitosti nemohla zařídit vydání další mince, přestože vím, že vydání mincí se plánuje hodně dopředu," dumal Dračka.

Podle informací ČNB má vydávání pamětních mincí i v naší zemi svoji tradici. Mezi motivy, které se často na mincích zobrazují, jsou kromě portrétů významných osobností a architektonických památek také některé výjimečné záležitosti například loni vydaná stříbrná pamětní mince ke 100. výročí od prvního dálkového letu Jana Kašpara, v roce 1994 vyšla mince Ochrana a tvorba životního prostředí.

Pestrostí námětů se lze inspirovat i v zahraničí, například Slováci vydali mince s motivy přírodních památek, Poláci představili na mincích lidové zvyky, jako například dožínky.

Na Třebíčsku koluje i řada mincí, které nebyly vydávány ČNB, nebyly z cenných kovů, a přesto mají často pro místní i sběratele nemalý význam.

Například v roce 1980 představili v Jaroměřicích nad Rokytnou minci z obyčejného kovu k 250. výročí první české opery. Na její vydání vzpomínal Ladislav Šabacký: „Tenkrát jsme to zařizovali přes jaroměřickou besedu. Vzpomínám si, že na jedné straně mince byl znak města a na druhé nápis 250 let první české opery." Doplnil, že tehdy ve městě otevírali zrovna nový hotel Opera a proběhlo zde také mezinárodní sympozium u příležitostí výročí první české opery. „Tenkrát sem přijelo hodně návštěv ze zahraničí. Přijeli i z Itálie. Všude kolem obcházeli estébáci, hodně to tu hlídali," líčil Šabacký.

V Jemnici vydalo město už v roce 2002 minci z obyčejného kovu u příležitosti 775. výročí od opevnění města. Mnohé prameny vypráví o tom, že se v královském městě Jemnici těžilo stříbro. „Dodnes se lidé dohadují, že tu kdysi mohla být i mincovna. Archeologické nálezy ale zatím nic takového nepotvrdily," zmínila z jemnické radnice z oddělení kultury Dana Babišová.

Podle mluvčího třebíčské radnice Ivana Přibíka vydalo několik kovových pamětních medailí město Třebíč v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let, několik medailí bylo rovněž zhotoveno z nekovových materiálů po roce 1989 s motivem městské historické pečetě a třebíčskými památkami.

„Zatím poslední medaile z kovu byla vydaná v roce 2001 u příležitosti 900. výročí založení benediktinského kláštera v Třebíči. Město s ní tehdy ocenilo významné osobnosti," popsal Ivan Přibík.

Nejhezčí? Dukáty svatováclavské

Různých pamětních plaket bylo ve městech třebíčského regionu vydáno nepočítaně. Ale na pamětní minci, která by svou cenou i zpracováním mohla konkurovat nedávno vydané minci s motivem náměšťského barokního mostu, si nikdo z mísních sběratelů nevzpomníná. Zařadit do cyklu desítky pamětních mincí právě motiv náměšťského mostu navrhl České národní bance Ivan Chládek z Naloučan.

Při slavnostním emisním dnu v náměšťském zámku 15. května tak nemohl chybět. Z rukou starosty města Vladimíra Měrky převzal knihu o městě coby poděkování za podnět, který pomohl zviditelnit náměšťskou památku v očích veřejnosti.

„Mince mě zajímaly vždycky nejen z hlediska obchodního, ale i uměleckého. Za krásné mince vydané Českou národní bankou považuji například tu s motivem Karla IV., která vyšla v roce 1978, a nádherná je i loni vydaná mince s motivem svatby Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou," netajil svůj obdiv Chládek. Jakou pamětní minci považuje osobně za nejkrásnější? „To byly mince z první republiky. Svatováclavské dukáty vydané v roce 1923. Tehdy jich bylo vydáno tisíc kusů a co kus, to originál na každém bylo vyraženo pořadové číslo, první měl Tomáš Garique Masaryk," objasnil Chládek. Podle jeho slov mají minci vydanou ČNB s motivy svého města například Telč a Jihlava

„Třebíč, ač má památky UNESCO, žádnou minci vydanou ČNB nemá. Asi za ni budu příště lobbovat," tvrdil Chládek. Letos vydala ČNB stříbrné pamětní mince např. k výročí založení Sokola a k výročí založení Junáka.

Autor: Eva Bártíková

29.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku, Hanzalův kopeček u Čáslavic.
27

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Okříšky, Brno – Nezačaly špatně, ale pak přišel laciný gól a výsledkem byl debakl. Fotbalistky Okříšek utkání na umělé trávě Líšně, kam zavítaly v šestém kole ženské divize C, vůbec nezvládly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení