„Tuto skutečnost jsme si uvědomili v okamžiku, kdy se naši strážníci začali ve zvýšené míře zajímat o nepřizpůsobivé občany, kteří se pohybují v lokalitě vlakového a autobusového nádraží a také v prostoru tamního supermarketu,“ řekl ředitel Městské policie v Havlíčkově Brodě Jan Pavlík a dodal: „Hygienické návyky těchto lidí jsou na mizivé úrovni, o různé krvavé šrámy nebo zhnisané boláky u nich není nouze.“

Rukavice standardem

Standardní výbavou všech hlídek havlíčkobrodské městské policie jsou proto i gumové rukavice. „Strážníci je mají při výkonu služby kdykoliv a v jakémkoliv množství k dispozici,“ podotkl Pavlík.

K několika strážníkům havlíčkobrodské městské policie, kteří už očkováni proti žloutence byli, přibyli další. Dnes už mají příslušné protilátky proti tomuto nebezpečnému infekčnímu onemocnění v krvi všichni. Díky provedenému očkování.

Nelehké jednání s pojišťovnami

„Přesvědčit zdravotní pojišťovny, aby očkování našich strážníků v plné výši uhradily, nebylo ale vůbec jednoduché. Nicméně se to nakonec přece jen podařilo. Cena příslušných vakcín dosáhla jednoho sta tisíce korun,“ poznamenal Pavlík s tím, že jednal se zástupci tří zdravotních pojišťoven.

Většina strážníků souhlasí

K obdobnému kroku se chystá i Městská policie v Chotěboři. Potvrdil to tamní velitel Jiří Novotný. „Problémy s bezdomovci, o kterých hovoří můj havlíčkobrodský kolega Pavlík, v Chotěboři nemáme. O očkování proti žloutence přesto uvažujeme. Dvě třetiny strážníků jsou rozhodně pro. Zbývající třetina tuto eventualitu ještě zvažuje,“ sdělil Novotný.

Také v Chotěboři vedou jednání s pojišťovnami o úhradě očkování. Podle Novotného je jedna z nich ochotná uhradit očkování strážníků, kteří jsou u ní přihlášeni, v plné výši.

„Jiná pro změnu požaduje padesátiprocentní spoluúčast a další fakt, že se strážníci při výkonu svého povolání mohou dostat do různého závadového prostředí nebo do kontaktu s problematickými lidmi, vůbec nezohledňuje,“ uzavřel velitel strážníků v Chotěboři Jiří Novotný.