Laparoskopická věž usnadní výkony u pacientů. „Jde o flexibilní nástroj. Ureterorenoskopy se zavádí přes močovod do močového měchýře a následně může až do ledvin a slouží k různým výkonům v močových cestách, ale především k řešení urolitiázy, kdy má pacient přítomné kameny v močových cestách,“ informovala mluvčí nemocnice Jitka Mácová.

Nový nástroj umožňuje zdravotníkům kámen rovnou odstranit případně jej rozdrtit na menší kousky a frangmenty poté vyjmout. „Nemocnice k drcení kamenů používá kombinovaný lithotriptor, který kombinuje ultrazvukové vlnění a rázové vlny a laser. V obou případech je sonda resp. laserové vlákno zaváděno právě ureterorenoskopem přímo ke kamenu,“ vysvětlil jejich funkci vedoucí oddělení zdravotnické techniky Marek Handl.

Foto z loňského ročníku Cestářského rodea v Jihlavě. Součástí akce byla jízda zručnosti i výstava techniky.
Jsme připraveni, hlásí silničáři z Vysočiny před zimní sezonou

Zákroky jsou pro pacienty šetrnější a zkracují jak délku hospitalizace, tak i rekonvalescence. Přístroj nemocnice zakoupila díky finančním darům. „Děkuji všem dárcům, , kteří nás dlouhodobě podporují a záleží jim na kvalitě zdravotnické péče, která se dostává místním občanům,“ děkovala ředitelka nemocnice Eva Tomášová.