Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zklamání i ovace: na jižní Moravě škrtli dvě primy ze tří

Jižní Morava – Jedinou možnost, kam se na Znojemsku hlásit do primy osmiletého gymnázia, budou mít letos žáci základních škol. Plyne to z rozhodnutí krajských radních, kteří na celé jižní Moravě sebrali ředitelům klíče od jedenácti tříd.

25.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/Nikola Synek

Radní argumentují snahou zvyšovat kvalitu výuky, ředitel znojemské pedagogické školy nad zrušením osmiletého gymnázia jen kroutí hlavou.

„Postupu rady nerozumím a důvody, které radu vedly k tomu, aby fakticky porušila platnou dlouhodobou strategii rozvoje školské soustavy, neznám,“ sdělil ředitel znojemské pedagogické školy a gymnázia Vladimír Holík.

Státní dokument podle něj počítá s tím, že na víceletých gymnáziích má studovat desetina dětí v populačním ročníku. Krajští radní kvótu snížili na polovinu. „Vedla nás snaha zvýšit kvalitu základního vzdělávání v kraji. Posunutím doby volby umožníme žákům zvolit si ve vyšším věku ze široké nabídky vzdělání poskytovaného středními školami,“ vysvětloval náměstek hejtmana Stanislav Juránek. Jedenáct až třináct procent žáků, kteří se v kraji na osmiletá gymnázia hlásí, je podle něj příliš vysoké číslo.

Na Znojemsku tak kvůli rozhodnutí radních primu neotevře Gymnázium v Moravském Krumlově a gymnázium znojemské pedagogické školy.

Rozhodnutí kraje naopak uvítal ředitel znojemské základní školy v Klášterní ulici Miloslav Hubatka. „Souhlasím a jsem nadšený. Víceletá gymnázia nesporně mají své místo na vzdělávacím trhu, ale v posledních letech už brala velmi často i podprůměrné žáky a tím klesla kvalita výuky na obou stranách. Až bude na osmileté gymnázium skutečně přecházet třicet nejlepších žáků v okrese, budu hrdý na to, že jsou mezi nimi děti z naší školy. Pokud budou brát i trojkaře, je to k ničemu,“ uvedl ředitel. Z jeho školy prý na osmiletá gymnázia odchází ročně jen do pěti žáků. „Ale dobře vím, že na jiných školách byl problém výraznější a celý systém proto v současné podobě byl kontraproduktivní,“ dodal Hubatka.

Jiří Peroutka, ředitel znojemského gymnázia na Komenského náměstí, s takovou kritikou nesouhlasí. „Nemám zkušenost, že by se na osmileté gymnázium hlásily méně nadané děti. V naprosté většině se jednalo o žáky, kteří měli od páté třídy samé jedničky, sem tam někdo měl jednu dvojku,“ oponoval ředitel. Naopak poukázal na to, že základní školy žáky od přestupu na víceleté gymnázium odrazují. „Zdůrazňují jim, že budou mít mnohem víc práce se studiem a žádný čas na kroužky a záliby,“ upozornil Peroutka.

Podle Holíka je zrušení tříd osmiletého gymnázia neprozíravé. „Dlouhodobá data prokazují, že naši žáci jednak velmi dobře pokračují ve studiu na vysokých školách, jednak se jen ojediněle objevují mezi absolventy v evidenci úřadu práce. U nás jsou to dlouhodobě dvě až čtyři procenta, například u učňovských škol jsou to desítky procent,“ argumentoval.

Na Znojemsku tak letos zůstane zřejmě jediná prima. A to na znojemském gymnáziu na Komenského náměstí.

„O omezování u nás žádné informace nemám. Proto předpokládám, že jednu třídu osmiletého gymnázia opět otevřeme. Počet zájemců se v posledních letech pohyboval kolem šedesáti. Myslím, že letos nijak dramaticky neporoste,“ konstatoval ředitel Peroutka.

Podle něj totiž do Znojma nejspíš nepůjdou přihlášky od páťáků z Krumlova. Žáci ze Znojemska podávali přihlášky většinou na obě školy, které ve Znojmě dosud měly osmileté třídy.

Autor: Martin Moštěk

25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sexuolog Petr Weiss u Okresního soudu v Pelhřimově.

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Trenér Okříšek Gustav Cabúk.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Třebíčsko zaplaví nové odpadní kontejnery na kovové obaly

Třebíčsko – Třídění odpadů v domácnostech je kompletní. Kontejnerová stání v obcích na Třebíčsku postupně doplňují nové světle šedé kontejnery určené pro sběr tříděného kovu.

Třebíčští dorostenci padli v sousedském derby

Velké Meziříčí – Tentokrát na krajského rivala nestačili. Hokejisté Horácké Slavie v osmém kole Ligy staršího dorostu zavítali do Velkého Meziříčí. Třebíčští mladíci v letní přípravě soupeře z města pod dálničním mostem vysoko poráželi, v mistrovské sezoně bylo všechno jinak.

Mladíci Horácké Slavie pelhřimovské Medvědy vůbec nešetřili

Třebíč – Kanonáda. Tímto slovem by se dalo shrnout další utkání hokejistů Horácké Slavie.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení