„Dub stojí u silnice, která vede na zámek. Ke stromu se vztahuje pověst o tom, že když husité dobývali hrad v roce 1408, Jan Žižka pod tímto dubem přespal a přivázal k němu koně. Kvůli údržbě byla na strom přidělána konstrukce, ve tvaru chaloupky, aby zakryla dutiny. Žižkově dubu v Náměšti byl věnován prostor v televizním pořadu Paměť stromů,“ popsala Hana Matoušková ze Základní školy Náměšť nad Oslavou. Právě tato škola Památný Žižkův dub do soutěže nominovala.

Klání odstartuje 17. června, kdy se na webových stránkách www.stromroku.cz zobrazí profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování „Letos nově bude moci veřejnost podpořit své favority v online hlasování. Anketa potrvá až do 25. září a vítěze oslavíme 3. října v Brně,“ přiblížila koordinátorka Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku.