Podle vedoucí Správy hřbitovů Jičín a Pohřební služby Maják Dany Rejmanové se z hrobů ztrácejí věnce a květinové aranže celoročně. „Případů krádeží květin z hrobů bohužel řešíme hodně. Nekradou jen zloději, ale také rozhádání příbuzní. Živí si řeší spory přes mrtvé,“ upozorňuje. 

Na Den české státnosti bylo letos na jičínském hřbitově plno. Lidé využívali volného dne k návštěvě zesnulých, úklidu hrobů a zapálení svíčky ještě před Dušičkami, které letos připadají na středu. S krádežemi aranží a věnců má alespoň nějakou zkušenost každý z oslovených návštěvníků pietního místa.

„Poslední dobou si žádný incident nevybavuju, ale v minulosti se tady kradlo hodně. I nám se nějaké věnce ztratily, ale na jiných hrobech jsme je nenašli,“ vzpomíná pan Novotný, který přišel uctít památku svých zesnulých rodičů.

Varování před zloději visí na bráně hřbitova a v uplynulých dnech kladli pozůstalým na srdce opatrnost i policisté. Podle nich nehrozí nebezpečí krádeže jen přímo z hrobů, ale také ze zaparkovaných aut před hřbitovy.

Kameru není kam dát 

„Každou chvíli za námi někdo chodí, že se mu z hrobů ztratily věnce. Ale my jen těžko odhalíme pachatele. Na jičínském hřbitově už dlouho žádám o kameru, ale ani ji není kam dát. Leda na kostel, tam ale ve výhledu brání stromy,“ vysvětluje problém Rejmanová.

Podle ní je sice před Dušičkami krádeží obecně více, z různých důvodů se ale z hrobů ztrácejí dekorace celoročně. „Často za tím stojí spory v rodině, například o dědictví. Jedna strana rodiny si nepřeje, aby na hrobě byly dekorace od druhé strany. Tak je odnese,“ popisuje.

close Dušičky, svátek zesnulých, patří k nejvýznamnějším a také nejdražším českým svátkům. Dekorace za mnoho set korun lákají zloděje. info Zdroj: Deník/Kateřina Chládková zoom_in

Policisté i správci hřbitovů mezi hroby v době okolo Dušiček, ale i po celý rok hlídkují. Krádežím se jim ale málokdy podaří zabránit. „Máme na starost údržbu cest a úklid hřbitova. Ve zbylém čase koukáme kolem, jestli si někdo něco neodnáší. My ale nevíme, kdo ke kterému hrobu patří, takže jen těžko můžeme zakročit,“ říká správkyně.

Nejlepší způsob, jak zajistit, aby hrob zůstal vyzdobený až do Svátku zesnulých, je podle Rejmanové počkat až na poslední chvíli. „Z osobní zkušenosti vím, že je nejlepší přinést dekorace až na poslední chvíli. Většina zlodějů květin si je nejde položit na svůj hrob, spíš se je snaží výhodně prodat,“ podotýká. A pokud má někdo podezření, že se mu z hrobu ztrácí aranže opakovaně, je podle ní nejlepší na místě chvilku číhat.

Nejdražší Dušičky historie 

Krádež květinových aranží z hrobu se může poškozenému pořádně prodražit. Klasické věnce a květináče lze pořídit okolo tří set korun za kus, větší a složitější dekorace ale mohou stát i třikrát tolik. Výzdoba hrobu před Dušičkami tak může pozůstalé vyjít na více než tisíc korun.

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, utratí Češi za Dušičky přibližně 1,3 miliardy korun. Z finančního hlediska jsou čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. „Kvůli současné inflaci se bude jednat o nejdražší Dušičky české historie,“ dodává ekonom.