„Firmy zvítězily ve výběrovém řízení proto, že daly nejnižší ceny a doložily vše, co měly doložit,“ okomentoval výsledek místostarosta Milan Zeibert.

Od rozdělení zakázky na dvě poloviny si radní slibují, že zimní údržba bude rychlejší a kvalitnější. „Podobný model úspěšně už řadu let funguje v údržbě městské zeleně,“ podotkl Zeibert. „V posledních letech jsme si ověřili, že pro jednu firmu bylo obtížné sehnat dostatečný počet kvalitních pracovníků,“ dodal.

Obě firmy budou podle něj pod velkou kontrolou místních obyvatel. „Třebíčáci budou porovnávat, jak to v obou částech města vypadá, budou to srovnávat to se stavem minulým,“ řekl.

V minulých pěti letech zimní údržbu v Třebíči obstarávala firma Ave. Lidé si na její práci část stěžovali, firma nakonec městu dala sama výpověď. Proto radnice vypsala nové výběrové řízení.

Za zimní údržbu a úklid města teď radnice zaplatí více. Před pěti lety firma Ave radnici nabídla, že bude město uklízet za 12 milionů korun. Tehdejší vedení města na nabídku kývlo, přestože odborníci z komunálního odboru upozorňovali, že reálná je cena nejméně dvojnásobná.

Tzv. chytrá lavička s wi-fi a dobíjením v Praze
Třebíč bude mít solární lavičku s Wi-Fi připojením

„Víme, že za peníze, které firma nabízela, zimní údržba dobře odvedená nebyla, lidé si stěžovali. Jestli teď město bude platit víc a bude údržba provedena kvalitněji, je to v pořádku,“ poznamenal Zeibert.

Nově radnice vyčlenila na údržbu a úklid města 22 milionů korun. Každá z obou firem dostane za práci po 11 milionech, ale jen tehdy, když práci skutečně odvede. Pokud bude mírná zima bez sněhu a náledí, radnici to nebude stát nic.

„Čísla jsou rozpočítána na opravdovou silnou zimu. Firmy dostanou zaplaceno jen za odvedenou práci,“ upozornila místostarostka Marie Černá.

Do výběrového řízení na jednu polovinu města se přihlásila opět i firma Ave, radní ji ale nevybrali kvůli nevýhodné cenové nabídce.
Firma Čikom Miroslava Sochora, která bude nyní uklízet severní polovinu města, má se zimní údržbou a úklidem zkušenosti z minula.Třebíč uklízela do roku 2012, kdy se na nátlak bývalého místostarosty Pavla Svobody uskutečnilo výběrové řízení s již známým výsledkem. 

Plán obchvatu Jaroměřic budí v lidech rozpaky.
OBRAZEM: Plán obchvatu Jaroměřic budí v lidech rozpaky