Podle zákona se totiž na úseky dálnic vymezené značkou se sněhovou vločkou smí vjet na „letních“ až v dubnu.

„Povinnost daná zákonem platí do konce března. Ale to, že policie číhá na řidiče a perzekuje je za pneumatiky není pravda,“ vyjádřil se vedoucí dálničního oddělení ve Velkém Beranově Martin Zadražil.

Podle řidiče Jakuba Krále je však zákon trochu nesmyslný: „Proč bych měl jezdit na zimních, když už je sníh pryč? Mělo by to být podle počasí. Plánuji co nejdřív přezout, abych pneumatiky nezničil.“

Vedoucí dálničního oddělení však podotýká: „Zákon hovoří jasně, policie nemá právo hodnotit, jestli má smysl nebo ne, jde o jeho dodržování.“

Podle něj však lze přihlížet na to, za jakého počasí přestupek řidič spáchal. „Jde o takzvanou vyšší společenskou nebezpečnost. Jiná je když je dálnice pokrytá sněhem, nebo je naopak patnáct stupňů nad nulou, jako bylo včera,“ poukázal Martin Zadražil.

Policie má ze zákona právo udělit pokutu až dva tisíce korun. Bývá ale shovívavější. „Posuzujeme to, za jakého počasí došlo ke spáchání toho přestupku, jaká je společenská nebezpečnost,“ dodal Zadražil.

I přesto se však vyplatí zákony dodržovat a pneumatiky vyměnit nejdříve až ve čtvrtek 1. dubna. Mnoho řidičů však o termínu, který zákon uvádí, neví. „Vím, že je to dáno termínem, ale kdy přesně, tak to netuším. Nejspíš když přijde jaro?“ domnívá se řidič Pavel Pikl z Jihlavy.

Zimní pneumatiky jsou na dálnici D1 povinné od 66. kilometru u Lokte až po 162. kilometr u Velké Bíteše.
Že řidiči s přezouváním však už pomalu začali, potvrzuje i provozovatelka servisu Autotip Jihlava Jana Červinková: „Pár řidičů začalo jezdit už minulý týden. Jakmile je hezké počasí, objeví se u nás. Největší nárůst očekáváme už během čtrnácti dnů. To budou fronty.“
V příštím roce se řidiči mohou dočkat i toho, že zimní pneumatiky budou povinné od začátku listopadu do konce března, a to na celém území republiky. Navrhuje to Ministerstvo dopravy.