Malí ledoví muži Urban, Filip a Beda, kteří vládnou od 25. do 27. května, tak letos překonali své velké bratry Pankráce, Serváce a Bonifáce.

„Teplotní minima se vyskytla o víkendu také na Třebíčsku. V Moravských Budějovicích padl rekord z roku 1990, kdy tam naměřili 3,2 °C. V neděli bylo pouze 2,8 °C," informoval meteorolog z brněnské pobočky ČHMÚ Petr Münster. Ještě o jednu desetinu chladněji bylo v Sedleci u Náměště nad Oslavou. Tam padl rekord z roku 1991, který měl hodnotu 3,9 °C.

Kvůli chladnému počasí spustily dodávku tepla i teplárny. „Lidé napojeni na nás si mohou ve svých bytech přitopit,"sdělila Soňa Nečasová z TTS Energo. Podle jejích slov začínají teplo dodávat, když po tři dny nepřekročí průměrná teplota 13 stupňů.

Současné počasí není ani zdaleka ideální také pro zahrádkáře. „V neděli se objevily na Třebíčsku i přízemní mrazíky," řekl meteorolog Münster.

Ohrožena je hlavně teplomilná zelenina. „Okurky a rajčata při těchto teplotách nerostou. Problémy mají i sadaři. Kvetoucí stromy jsou při teplotách kolem dvanácti stupňů hodně náchylné," popsal situaci předseda třebíčských zahrádkářů Blažej Bobek.

Počasí komplikuje delší dobu život i provozovatelům lodní dopravy na dalešické přehradě. „Nejprve jsme museli kvůli počasí o tři týdny posunout opravu lodi Horácko. Nyní, když máme konečně vše hotovo, tak je zase takovéto počasí. Ale dalešická přehrada je krásná i v jiném počasí, než když je zalitá sluncem. A zahřát se cestující mohou teplým čajem či kávou. Vyplouváme v sobotu," řekl provozovatel lodní dopravy Milan Jahoda.

„Během týdne se nad střední Evropou bude neustále pohybovat tlaková níže. V úterý a ve středu kolem ní bude proudit přechodně teplejší vzduch, jinak ale díky velké oblačnosti a srážkám nebudou teploty vysoké," popsal výhled počasí meteorolog.