Myslel si, že jede do Velké Británie na jazykový kurz a že se za několik málo měsíců zase vrátí ke své rodině do Těšan u Brna.
Vlak, do kterého však nasedl, byl posledním, který stihl odvést 669 převážně židovských dětí z obsazovaného Československa. Transport organizoval britský obchodník Nicholas Winton.

„Můj bratr Tony byl v té době nemocný, a musel zůstat doma. Měl jet následujícím vlakem o měsíc později. Vlak však už nikdy nevyjel, protože 1. září 1939 vypukla druhá světová válka. Nejen on, ale i moji rodiče a další příbuzní zemřeli v koncentračních táborech,“ zavzpomínal včera ve Žďáře nad Sázavou na svůj životní příběh brněnský Žid a dnes naturalizovaný Američan Tomáš Graumann.

„Zachráněnec“ nakonec strávil 18 let ve Skotsku v rodině učitelky Mary Corsonové, v zemi vystudoval gymnázium, zdravotní a posléze biblickou školu. „Jsem Žid, jenž věří v Ježíše. Jeho slova způsobila, že z mého srdce zmizela nenávist k nacistům. Rovněž jsem si uvědomil, že mě Bůh chce mít u sebe, a tak jsem se stal misionářem,“ řekl dále Graumann. V letech 1957 až 1966 tedy učil domorodce na Filipínách číst i psát a rovněž tam poznal svoji manželku Caroline. Oba se pak odstěhovali do Ameriky, kde vychovali čtyři děti.

„Do Čech jsem se vrátil po revoluci v roce 1989. Přes školní rok žijeme se ženou ve vesnici Nebovidy mezi Kolínem a Kutnou Horou, zbytek roku jsme doma v Coloradu,“ dodal Graumann.