Založen byl pravděpodobně již ve 14. století.

Přesto nejde o nijak známou ani hojně navštěvovanou památku. „Historie židovství v Jemnici je obrovská. Bohužel to ukončila druhá světová válka. My jsme trochu smutní z toho, že turisté zatím pomalu hledají cestu do Jemnice, natož cestu až k židovskému hřbitovu," řekl místostarosta Jemnice Petr Novotný.

Jemničtí ale rozhodně nechtějí sedět s rukama v klíně a hodlají svoji památku propagovat. „I v této souvislosti jsme se rozhodli vytvořit okruh svatého Jakuba, který provede turistu od informačního centra, přes zámek až k židovskému hřbitovu. Dál samozřejmě i ke kostelu svatého Jakuba a románské věži," popsal plány místostarosta. Okruh by navázal na dva již existující svatého Víta a královny Elišky.

U hřbitova by měla také vzniknout nová vícejazyčná informační cedule. „Na ní například lidé najdou informaci o tom, jak byla z některých náhrobků za druhé světové války vydlážděna ulice Malá branka. Z toho mi vždy běhá mráz po zádech," doplnil Novotný.

Pohřebiště neleží na rozdíl od hřbitovů v Moravských Budějovicích či Polici nikde za městem, ale blízko centra v ulici Údolní. Dostanete se k němu cestou kolem letního kina pod zámkem. Nachází se pod parkem Obůrka.

Z asi čtyř set náhrobků je nejstarší čitelný z roku 1676. Poslední pohřeb se tam konal na počátku čtyřicátých let za druhé světové války. Jak vyplynulo ze slov místostarosty Petra Novotného, v té době byl také značně poškozen nacisty. Náhrobky se z Malé branky na hřbitov vrátily a v šedesátých letech byla snaha o jejich znovuosazení. Obnovy se hřbitov dočkal až v první polovině devadesátých let.