„Mít ve městě památky UNESCO je závazek a odpovědnost, ale je to zároveň velmi prestižní záležitost. Každoročně je navštěvuje nejvíce turistů a návštěvnost od zápisu na seznam násobně vzrostla,“ uvedl třebíčský starosta Pavel Pacal.

Návštěvníky i Třebíčany pozval na velké oslavy s bohatým programem. „V pondělí čtrnáctého srpna bude zahájení výstavy památek UNESCO v Třebíči v Předzámčí, zahajovací koncert slavností na Podzámecké nivě. Od pondělí do čtvrtka bude v zámeckých příkopech celý den středověká vesnička, doplněná šermířskými vystoupeními, představením řemesel, ukázkou vaření středověkých pokrmů, budou večerní prohlídky baziliky, historické a dobové tance, koncerty, žonglování, program v židovské čtvrti, a další,“ vyjmenoval Pacal.

Na třebíčském Hrádku vznikla neobvyklá vyhlídka ze tří kruhů. Ty ve svých "průzorech" nabízejí pohled na zdejší památky, poslouží ale také jako lavičky či fotokoutky.
VIDEO: V Třebíči proudí davy lidí na vrch Hrádek. Vznikla tam unikátní vyhlídka

Oslavy vyvrcholí slavnostmi Tří kápí od pátku do neděle na Podzámecké nivě, znovu s bohatým historickým a kulturním programem, koncerty i ohňovou show. Nebude chybět ani oblíbený sobotní noční průvod.