Z komunální politiky však úplně neodchází. Ve Studenci bude druhým neuvolněným místostarostou. Prvním mužem obce se stal Jiří Tomešek, který se svou nezávislou kandidátkou vyhrál volby.

Svou funkci bude zastávat při zaměstnání, naopak uvolněný bude první místostarosta Josef Matějek, mimochodem někdejší krajský radní pro oblast zemědělství. „Případné problémy, které nastanou během dne, bude v obci řešit on, já se jim budu moct věnovat po práci. Mělo by to fungovat. Vlastně to musí fungovat," zdůraznil Jiří Tomešek.

Nejen pro něj jde o náročnou životní změnu. „Bude to znamenat hodně času z mého volna, těžké to ale bude hlavně pro obec. Pan Zahradníček tady byl dlouhá léta, sice jsem byl dvanáct posledních let místostarostou, to ale není ta nejvyšší funkce, která je nejvíc vidět," zamýšlel se nový studenecký starosta.

Více času na Sněmovnu

Odcházející Josef Zahradníček bude Tomeškovi pravou rukou. „Starostovi přeji, aby se mu dařilo a abychom společně fungovali. Vždycky jsme spolu vycházeli dobře a máme společné cíle, které jsou dány územním plánem. Žádný střet mezi námi necítím," podotkl Zahradníček.

Ten se teď bude moct v ještě větší míře věnovat svému poslaneckému mandátu, který mu bude končit za tři roky.

Nejen pod ním se po volbách otřásla židle. Kandidátka SPO, kterou v Kralicích nad Oslavou vedl starosta Emil Dračka, skončila až druhá a nová koalice se dávala dohromady jen velmi obtížně. „Záleželo na lidovcích, na jakou stranu se přidají. Nakonec se přiklonili k nám," řekl Dračka, který i díky tomu funkci obhájil. Vítězné uskupení Naše obec náš domov končí v opozici.

Tomu odpovídala i atmosféra na pondělní ustavující schůzi. „Byla trošku napjatá, ale řekl bych, že to proběhlo v rámci norem," dodal staronový kralický starosta.

Místostarostou se nově stal lídr kandidátky KDU-ČSL Jan Musil. Zastupitelé zvolili také dva další radní, pro obsazení posledního místa v pětičlenném sboru se však většina nenašla. Volba se tak bude muset dokončit na některém z příštích jednání.

Vypjaté chvíle doprovázely i ustavující setkání zastupitelů v Rudíkově. Starostka Jana Nožičková i místostarosta Jaroslav Krejska se mezi ně sice dostali, většinu však v povolebním vyjednávání získal Zdeněk Souček, který vedl ve volbách vítěznou stranu Pozitivní vlna.

Pět ku čtyřem

Předem danému rozložení sil odpovídaly i výsledky pondělní schůze. „Poměr hlasů pro starostu a místostarostu Jiřího Kotačku byl pět ku čtyřem," přiznal čerstvý starosta Zdeněk Souček.

Atmosféra nebyla zrovna přátelská. „Pro někoho napjatá, pro jiného běžná. Myslím, že vše proběhlo v mezích slušného a korektního jednání. Do diskuze se zapojili i občané, za což jim děkuji. Bývalé paní starostce a bývalému zastupitelstvu jsem za odvedenou práci pro naši obec poděkoval," shrnul Souček.

Naopak k hladké změně došlo v Lesonicích. Dnes již bývalého starostu Rostislava Čecha nahradil Zbyněk Nejezchleba. Jeho předchůdce pokračování odmítl, i když od voličů získal největší podporu. „Pan Čech zůstává v zastupitelstvu. Za to jedno období, co tady jako starosta působil, se udělalo obrovské množství práce. Klobouk dolů," vzkázal svému předchůdci nový starosta Nejezchleba.

Zachovat kontinuitu dosavadního vedení obce se bude snažit místostarosta, kterým i v následujících čtyřech letech bude Miroslav Dohnal.

Předem očekávané pokračování starosty Petra Piňose v Budišově potvrdili tamní zastupitelé jednomyslně. Nejvyšší představitel městyse tak načal své třetí funkční období. „Čeká nás v něm spousta práce, včetně administrativního dokončení kanalizace. Bude toho hodně," předeslal lídr kandidátky ČSSD.

Pravou rukou mu nově bude Josef Ondráček z uskupení Pro náš Budišov. Dosavadního lidoveckého místostarostu Ladislava Dokulila zvolili zastupitelé radním.