„Oni mají šestnáct psů plus další štěňata. V temném chlívě krávu, která se neustále ozývá, bodejť by ne. Do toho hejno slepic. Co kde seberou, to si donesou domů. Ten smrad je příšerný, od potkanů mám podhrabaný sklep, derou se mi do dvora. Ještě že mám psa, který je dokáže chytat, lopaty zakouslých hlodavců hážu každý týden do popelnice. Už nemůžu, už toho mám plné zuby,“ hartusí sousedka. Sehnat vyjádření stárnoucích svérázných bratrů Denerových je nemožné. Nekomunikují. Za zamčenými plechovými vraty jen dorážejí psi.

Soud? Drahé

„Od doby, co jim před osmnácti lety umřela maminka, neuklidili a snad ani neprali. Dokud byla paní Denerová, v domku se hospodařilo normálně,“ mávne rukou Dana Mourková. Ona má naopak domek jak z cukru. Všude kytky, napěstovanou zahradu. Už před časem zkusila zjednat nápravu. „Byla tu hygienička, řešilo se to přes městský úřad v Třebíči, ale ničeho se nedosáhlo,“ dodává Mourková. Je znechucená hlavně z toho, že si někteří lidé mohou klidně obtěžovat své okolí hlučnými zvířaty a zápachem a stejně je náprava v nedohlednu: „Tehdy mi radili dát to k soudu. Ale já žiju z invalidního důchodu, nemám na placení soudních výloh.“

Pozďátky spadají pod obec Slavičky. „Snažili jsme se v minulosti Denerovým domluvit. Okolí jejich domu je přece jen v o něco lepším stavu, trochu si to tam uklidili. Ale oni málo komunikují, žijí si hodně sami pro sebe,“ naznačuje starosta Slaviček Jiří Válal.

Mourková poukazuje taky na fakt, že Denerovi chovají krávu. Jedna jim už zdechla, a tak si sehnali novou. „Ani tehdy nepřijel veterinář, kafilerka ji nakládala po dvou dnech. Jak můžou v tom jejich temném binci chovat hospodářské zvíře?“ klade si otázku sousedka. Podle mluvčího Státní veterinární správy České republiky Josefa Dubna má Dana Mourková dvě možnosti.

„Pokud se jí nezdá vhodné prostředí pro zvířata, může poslat podnět na místně příslušnou Krajskou veterinární správu – u vás je to v Jihlavě. Nebo na Policii ČR. Zpravidla to tyto dvě instituce řeší společně. Náš inspektor obhlédne, v jakém prostředí zvířata žijí a vydá posléze stanovisko. Dle něj už pak policie a obec jednají,“ říká Duben. Je–li něco špatně, můžou majitelé zvířat dostat pokutu nebo jim dokonce zvířata mohou být odebrána. „Inspektor posuzuje kvalitu stravy a péče. Někdy se může sousedům zdát, že zvířata žijí v neuvěřitelném nepořádku, když ale dorazí inspekce, zjistí, že jim vlastně nic nechybí. Jsou dobře živená a mají dost zábavy. Každopádně každé podání stížnosti veterinární správa řeší,“ uzavřel Duben.