Více než dvě stě tepů za minutu. Tak rychle před několika lety bušilo srdce Ludmile Mácové, která bydlí v jedné obci na Třebíčsku. „Takovou arytmii jsem měla třikrát, pokaždé jsem kvůli tomu skončila v nemocnici. Dříve jsem na pravidelné kontroly docházela na Polikliniku Modřínová k panu doktoru Dvořáčkovi, to byl specialista pro kardiaky. Chodila jsem k němu snad dvacet let. Jenže asi před čtyřmi lety pan doktor ukončil činnost a mně se od té doby nikde v blízkosti nepodařilo sehnat kardiologa,“ vzpomíná důchodkyně.

Ilustrační foto
Málo specialistů: lidé z Třebíčska jezdí za odbornými lékaři i mimo Vysočinu

Ludmila Mácová tak patří mezi ty, jimž schází na Třebíčsku lékař s určitou odborností. „Zhruba každé dva měsíce bych měla chodit na kontrolu krve, přibližně jednou za půl roku na EKG. Dřív to všechno zařizoval pan doktor, nyní mi aspoň tu krev odebírá moje obvodní lékařka,“ podotýká kardiačka.

Také marně sháníte lékaře s určitou specializací? Napište nám na trebicsky@denik.cz

Mácová si praktickou lékařku chválí, nicméně některé úkony opravdu může dělat jen kardiolog. „Nejbližší odborník, který přijímá nové pacienty, je prý v Moravském Krumlově, což je od nás asi hodina cesty autem. Já přitom neřídím, museli by mě tam vozit příbuzní, kteří by si kvůli tomu museli vždy vzít volno. A autobusem se tam bez přestupu dostat nedá, navíc nikam nedojdu, hned se zadýchávám. Tak jsem si řekla, že to zatím nechám být. Jezdit takto komplikovaně až do Krumlova, vlastně tedy do jiného kraje, to mi opravdu nestojí za to,“ přemýšlí důchodkyně.

Štěstí podle ní je, že v nedávné době žádné akutní problémy neměla. Pomáhá jí lék warfarin, který jí také předepisuje praktická lékařka.

Sama Mácová si je vědoma svého stavu, a tak žije velmi zdravě, aby předcházela všem komplikacím. „Jím skromně. Nevyhledávám tučné, naopak mám hrozně ráda ovoce a zeleninu, zkrátka zdravé věci. Jen asi nemám dostatek pohybu. Chodím ráda, ale každých deset metrů musím odpočívat. Špatně se mi totiž dýchá, takže i když se jdu projít jen na zahradu, musím se každou chvíli zastavit,“ popisuje důchodkyně.

Vítězka soutěže Anděl mezi zdravotníky sestřička Jany Hladíková (uprostřed) z Třebíčské nemocnice. Druhé místo v soutěži Anděl mezi zdravotníky získal vrchní sestra Petr Pazour z Nemocnice Nové Město na Moravě.
Anděl mezi zdravotníky je z třebíčské nemocnice. Druhé místo má Nové Město

Ta šla do předčasného důchodu už ve třiapadesáti letech, tehdy to ještě bylo možné. „Je mi třiasedmdesát, takže už je to dvacet let. Celý život jsem pracovala v administrativě, čili jsem nedělala nic namáhavého. Jenže ten vysoký tlak a komplikace, které jsou s tím spojené, máme v rodině. Měl s ním problémy například i tatínek nebo dědeček. Já osobně začala brát prášky na tlak už někdy před čtyřicítkou,“ podotýká Mácová, která by si moc přála, aby se situace kardiology na Třebíčsku zlepšila.

„A samozřejmě i s jinými lékaři-specialisty, protože někdo další trpí na něco jiného a může mít také neúměrně dlouhou čekací dobu, nebo dokonce nesežene lékaře podobně jako já. I proto moc ráda vzpomínám právě na pana doktora Dvořáčka a je mi líto, že za něj není náhrada,“ vzpomíná Mácová.

Ilustrační foto.
ICOM v Třebíči končí, obří zakázku na provoz městské dopravy vyhrál Bors

Ta připouští, že kdyby zase měla nějaké potíže, nezbude jí nic jiného, než se obrátit na nemocnici.

„Ale dalo by se tomu předcházet právě těmi preventivními prohlídkami, které teď nemám. Určitě je lepší jednou za půl roku zajít na pořádné vyšetření, než to nechat být a pak kvůli tomu ležet na interně,“ dodává důchodkyně.

Mohlo by vás zajímat: Alza otevře pobočku v Třebíči

Zdroj: Deník/Milan Krčmář