Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský tady má od roku 1963 svá pokusná pole. Výsledky zkoumání jednotlivých odrůd obilovin, luskovin i olejnin sem jezdí odborníci od té doby každoročně posuzovat.

Pozemky mají vysokou hodnotu

„Tohle je prestižní záležitost,“ sdělil na úvod Bohumil Vítek, který zastává funkci vedoucího jaroměřické zkušební stanice. „Čtyřicet čtyři let pravidelných setkání bez přerušení, to nemá v Česku obdoby. Zdejší pozemky mají vysokou hodnotu právě proto, že tolik let se na nich děje jen to, co my chceme. Mluvím o hnojení i o způsobu ničení škůdců,“ popsal vedoucí.

Hodnocení jsou nezávislá

A jak takový Polní den vypadá? Zhruba stovka zasvěcených si dá sraz ráno přímo na pozemcích. Inženýři ze zkušebního ústavu je pak postupně provádějí po jednotlivých parcelách s políčky zkoumaných odrůd a podávají stručný výklad. Laicky řečeno – vysvětlí jim, jak rostlina odolává mrazu, škůdcům, chorobám a jak se adaptuje na podnebí. Letos třeba jen pšenice tu bylo sedmdesát odrůd. „A každá z těch nových by měla logicky vykazovat lepší vlastnosti než průměrná již pěstovaná,“ nastínil jeden z účastníků. Zastupoval nejmenovanou firmu, která se snaží pravidelně na Českém trhu prosadit nové odrůdy obilovin. „Tady se ukáže pravda. Hodnocení jsou nezávislá a probíhají tři roky,“ naznačil.

„Dobré je i to, že se tu vede diskuse. Tolik informovaných lidí pohromadě už dokáže zformulovat názor,“ dodal Bohumil Vítek.