Kombajny, které během července vyjely z většiny podniků do polí, se musely vracet zpět. Stroje stojí například v Zemědělském družstvu v Dešově. „Teď, když by mělo obilí dozrávat, nás počasí takhle zlobí. Navíc chodí často bouřky s vydatnými dávkami od šesti do deseti milimetrů," posteskl si agronom František Zvěřina.

Rozložení srážek podle něj není ideální. „Třeba celý červen byl velice suchý. Pouze jeho poslední dva dny dodaly 75 procent srážkového normálu měsíce," upozornil.

Nežádoucí počasí zastihlo v polovině července v plné práci i zemědělce na severu okresu. „Zase se to trefilo do období, kdy to nejméně potřebujeme," uvedl agronom společnosti Liber Jiří Dobrovolný. Kombajny se do obilných lánů u Rudíkova mohly poprvé zakousnout už minulé pondělí. Tento týden ale místní museli sečení přerušit hned několikrát. „Ve středu to šlo jen do čtyř odpoledne, ve čtvrtek kvůli průtrži taky jenom chvíli," podotkl Dobrovolný.

V halách už rudíkovští zemědělci mají úrodu ozimého ječmene z dvou set hektarů, zbylých třicet jim na polích strádá. „Rostlina už je teď vlastně mrtvá. Někdy se stane, že klas upadne nebo se ohne až k zemi a kombajn už to neuseče. Bohužel tohle už se děje, takže s nějakými ztrátami počítat musíme," konstatoval Jiří Dobrovolný.

Pokud by se počasí v nejbližších dnech umoudřilo, mohl by výnos z ozimého ječmene dosáhnout slušných čísel. Podle agronoma podniku Liber by očekávaných pět tun z hektaru byl solidní průměr.

Dokonce ještě o dvě tuny víc by mohli ze svých polí sklidit dešovští družstevníci. „Ozimý ječmen nás mile překvapil. Výsledek by se mohl podobat loňskému abnormálně úspěšnému roku. Zatím jsou to ale spekulace. Dokud vše není na mlatu, není nic jistého," řekl agronom František Zvěřina.

Na kombajny z Dešova ještě čeká pšenice, jařiny a řepky. Kdy budou moci opět vyjet na pole, není jasné. „Věříme, že to bude brzy. Pokud se žně přehoupnou do srpna, tak to pro obilí v naší oblasti bývá už spíš na škodu," upozornil.

Ani výhled na příští týden není pro zemědělce příznivý, meteorologové očekávají nadprůměrné množství srážek.